Sztuka skupiania się na teraźniejszości

Reklama

ndz., 09/26/2021 - 00:19 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

Wielu z nas tkwi w przeszłości bądź przyszłości, zapominając o życiu tu i teraz. Wypominamy sobie błędy z młodości, sytuacje, w których moglibyśmy postąpić inaczej lub martwimy się o kolejne lata życia, które są jeszcze daleko przed nami. Ktoś kiedyś powiedział, że na przyszłość przygotujemy się najlepiej, skupiając się na tym co mamy zrobić dzisiaj.

Większość towarzyszących nam negatywnych emocji czerpiemy z zamartwiania się tym, na co nie mamy już wpływu lub z troski o przyszłość. Jako, że przeszłości nie jesteśmy w stanie zmienić, a przyszłości przewidzieć, wszyscy powinniśmy żyć w teraźniejszości. Nie chodzi o to by przestać przygotowywać się na nadchodzące dni, tylko skupić się na wysiłkach, które należy podjąć tu i teraz, by zadbać o koleje lata.

Istnieje kilka sposobów, by zwrócić swoją uwagę na chwilę obecną. Po pierwsze powinniśmy się zajmować tylko jedną sprawą w danej chwili. Codziennie w pracy czy w domu mamy do zrobienia tysiące rzeczy. Nie starajmy się robić wszystkiego na raz, a skupmy się tylko na jednej. To nie tylko poprawi produktywność, ale też sprawi, że będziesz w stanie pełnić swoje obowiązki bez większych napięć. Kolejny krok to delektowanie się chwilą. Życie jest naprawdę piękne, codziennie ludzie na całym świecie doświadczają cudownych, niepowtarzalnych momentów, których niestety nie zauważają. Gdy obserwujesz zachód słońca z ukochaną osobą nie martw się tym, że to wszystko zaraz się skończy. Zamiast tego czerp radość z „tu i teraz”. Każdy z nas może prowadzić wspaniałe życie; aby tego dokonać całą swoją uwagę poświęć kilkunastu godzinom od wschodu do zachodu słońca. Każdy kolejny dzień jest nową szansą, na to by jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał. Obiecaj sobie, że codziennie będziesz budzić się z postanowieniem, że kolejne 24 godziny spędzisz w jak najefektywniejszy sposób. Nie powinniśmy bać się przyszłości, ani tego co przyniesie nam życie. Często odkładamy je na później. Wszyscy mamy marzenia, które przekładamy je na to „jak będę dorosła”, „jak znajdę lepszą pracę”, „jak przejdę na emeryturę”, w rezultacie nigdy ich nie realizując. Koniec końców zdajemy sobie sprawę, że już jest za późno.

Czas ucieka w niesamowitym tempie. Codziennie przemierzamy ogromne przestrzenie. Dante powiedział kiedyś: „Pomyśl tylko, ten poranek nigdy więcej nie wzejdzie”. „Dzisiaj” jest bezcennym darem, który dostajemy od losu. Oddziel się od przeszłość oraz przyszłości. Żyj tu i teraz.

Autor: 
Klaudia Koś
Polub Plportal.pl:

Reklama