Musimy przemyśleć nasz stosunek do odzieży!

Reklama

ndz., 09/26/2021 - 23:41 -- MagdalenaL

Zdjęcie: https://www.vg.no/

Oryginalny tytuł: - Musimy przemyśleć nasz stosunek do odzieży! Czy zdajesz sobie sprawę, że do wyprodukowania nowej koszulki, którą kupiłeś, potrzeba było dwóch tysiące litrów wody?

JOHANNE HOLMØY (20 lat), studiuje matematykę na Uniwersytecie w Bergen. Studenci są często chwaleni za dbałość o środowisko, a zwłaszcza za kupowanie używanych ubrań i sprzedawanie ich zamiast ich wyrzucanie. Ale co z tego skoro Norwegowie mają w swojej szafie średnio 359 części garderoby? Odpowiada to około 80 kilogramom ubrań, a co piąta posiadana przez nas część garderoby jest rzadko używana.

Żyjemy w społeczeństwie konsumpcyjnym, w którym mentalność wyrzucania ma przerażająco silne ugruntowanie. Ceny ubrań spadły prawie o połowę od 1995 roku, a robimy zakupy częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Stanowi to poważne zagrożenie dla klimatu i środowiska, ale nie tylko konsumenci są temu winni.

Każdy z nas wyrzuca rocznie aż 23 kilogramy ubrań, a ubrania i buty odpowiadają za osiem procent światowej emisji gazów cieplarnianych. Masowa produkcja w krajach w których dostępna jest tania siła robocza sprawiła, że ubrania stają się coraz tańsze, co z kolei zaowocowało tym, że konsumenci są bardziej skłonni do kupowania i wyrzucania ubrań. Oprócz oczywistych, etycznych problemów jakie stwarza ta sytuacja, przemysł tekstylny wywiera ogromnym wpływ na środowisko. Według danych ONZ, przemysł modowy odpowiada za większą emisje gazów cieplarnianych niż międzynarodowy ruch lotniczy i żegluga międzynarodowa razem wzięte. Tylko przemysł naftowy tworzy więcej zanieczyszczeń.

Analiza skutków środowiskowych przeprowadzona przez Quantis pokazuje, że przemysł odzieżowy odpowiada za 8% emisji gazów cieplarnianych na świecie. Większość z nich pochodzi z produkcji. Zatem sieci odzieżowe muszą produkować mniej ubrań i dbać o to, aby produkowane ubrania były dobrej jakości i z trwałego materiału, tak aby ich użycie było długie i przyjazne dla środowiska. Wtedy będzie można wyprodukować mniej i zaoszczędzić ogromne ilości wody, energii, chemikaliów i pestycydów, które są używane do produkcji. Czy wiesz, że do wyprodukowania dżinsów potrzeba siedmiu tysięcy litrów wody, a do wyprodukowania koszulki dwa tysiące litrów wody? Odpowiada to około. 45 pełnym kąpielom, a wszystko po to aby wyglądać dobrze pierwszego dnia w szkole lub pracy. Sam przemysł modowy wytwarza 20% światowych ścieków i zużywa 93 miliardy metrów sześciennych wody rocznie. Innymi słowy; to 375 tysięcy basenów olimpijskich rocznie!

Dlaczego takie fakty nie są szerzej znane? Dlaczego politycy i media nie mówią o tym tak często, jak o problemach klimatycznych spowodowanych wydobyciem ropy naftowej? Cel zrównoważonego rozwoju ONZ nr 12 to odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – celem jest zrównoważenie produkcji i konsumpcji odzieży. Tutaj wszyscy mają zadanie do wykonania, zarówno konsumenci, producenci, jak i politycy. Dzisiejszy sposób użytkowania i utylizacji odzieży wykracza daleko poza granice wytrzymałości planety, a konsumpcja odzieży już dawno przekroczyła ludzkie zapotrzebowanie.

Niemniej jednak nie możemy oczekiwać, że konsumenci będą w stanie sami rozwiązać ten ogromny problem. To główni modowi gracze muszą stworzyć bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną przyszłość dla swojej branży. Dodatkowo jest potrzebna dobra i odpowiedzialna polityka, aby móc spowolnić ten proces.

Politycy również muszą dołożyć swój wkład i pomóc branży modowej się dostosować. Wszystko po to aby w przyszłości skupić się tworzeniu ubrań, które będą zarówno uwielbiane, jak i trwałe, a nie na ubraniach w złej jakości, które łatwo ulegną zniszczeniu. Ponadto my, jako konsumenci, musimy być lepiej informowani o tym, jak duży ślad klimatyczny pozostawia po sobie przemysł odzieżowy. Tylko wtedy, gdy wszyscy będą wystarczająco uświadomieni, możemy podjąć działania i zmniejszyć ogromny wpływ mody na środowisko oraz przerażająco duże ilości odpadów, energii i wody, które pochodzą z produkcji tekstyliów. Zadaj sobie pytanie czy robisz wystarczająco wiele. Sporo można nauczyć się od młodych ludzi i kupować używane ubrania, a stare oddawać organizacjom charytatywnym i odpowiednio poddawać recyklingowi. Jednak tak długo, jak przemysł tekstylny będzie produkować tyle samo i w taki sam sposób jak dzisiaj, i bez odpowiednich działań polityków, nie będziemy w stanie dokonać zmiany, jaka jest konieczna. Brutalna prawda jest taka, że jedyną rzeczą, która jest naprawdę zrównoważona, jest produkt, który nie został jeszcze wyprodukowany.

Autor: 
JOHANNE HOLMØY tłumaczenie: Dominika Bącler
Polub Plportal.pl:

Reklama