Wiele kobiet twierdzi, że praca z domu przyspiesza rozwój kariery

Reklama

śr., 09/29/2021 - 10:38 -- MagdalenaL

Zdj. https://www.usnews.com/news/top-news/articles/2020-12-07/everyone-has-a-...

Kiedy Elena Gorman otrzymała wiadomość o możliwości pracowania z domu, od razu postanowiła skorzystać z tej szansy. Jej poprzedni pracodawca nie mógł zapewnić jej elastycznego grafiku w pracy, którego potrzebowała po urodzeniu dziecka. Mieszkająca w Durham Elena podjęła teraz pracę w innej organizacji i wprost uwielbia swoją nową posadę. „Moja nowa rola jest genialna, musiałam podążać głosem swojego serca”, powiedziała BBC. „Moje podejście do pracy w domu jest naprawdę pozytywne. Ciężko jest znaleźć opiekunkę dla mojego sześcioletniego syna, więc muszę pracować w domu, aby przez większość dni w tygodniu móc zawieźć go do szkoły i odebrać po zajęciach. „Nie jestem pewna, czy bez takiej możliwości mogłabym wrócić do pracy na poprzednim stanowisku po urlopie macierzyńskim”, dodaje.

Według ankiety przeprowadzonej dla BBC, nieco ponad połowa (56%) kobiet stwierdziła, że ich zdaniem praca z domu pomogłaby im w postępie w pracy, ponieważ przy takim rozwiązaniu opieka nad dziećmi, obowiązki opiekuńcze i domowe stają się mniejszą przeszkodą, nawet przy pełnym wymiarze godzin. W sumie 65% menedżerów uznało, że praca z domu pomaga w rozwoju kariery zawodowej kobiet. Jednak 1/4 kobiet spośród ankietowanych przez YouGov stwierdziła, że praca z domu raczej nie przyczyni się do rozwoju ich kariery.

Elena ujawnia, że w swojej nowej roli z elastycznym grafikiem otrzymuje niższe wynagrodzenie niż w poprzedniej pracy. Dane z brytyjskiej agencji rządowej Office for National Statistics (ONS) wykazały, że kobiety wykonywały średnio o 2/3 więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi dziennie niż mężczyźni podczas pierwszego lockdownu. W okresie od 13 stycznia do 7 lutego 2021 r. kobiety posiadające dziecko w wieku szkolnym (67% ankietowanych) częściej niż mężczyźni (52%) twierdziły, że w ciągu ostatniego tygodnia osobiście pomagały dziecku w nauce w domu.

Spośród 1 684 kobiet ankietowanych przez YouGov, najbardziej wierzące w korzyści zawodowe płynące z pracowania w domu były kobiety w wieku od 18 do 24 lat (65%) oraz mieszkanki Londynu (61%). Niewiele mniej niż połowa kobiet w Szkocji (49%) również zgadza się z tym stwierdzeniem. Około 57% kobiet z grupy ABC1, tzn. wywodzących się z klasy średniej lub tzw. „białych kołnierzyków” uważało, że praca z domu pomoże im w rozwoju ich kariery zawodowej, co stanowi wynik niewiele wyższy niż 53% kobiet z grupy C2DE o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, które również podzielały to zdanie. Najwyższe wskaźniki pracy zdalnej w czasie pandemii wystąpiły wśród osób wykonujących zawody specjalistyczne. Według ONS, zawody wymagające wyższych kwalifikacji i większego doświadczenia częściej stwarzały możliwość pracy z domu niż zawody fizyczne.

We wrześniu rząd ogłosił wniosek o możliwość, aby wszyscy pracownicy w Wielkiej Brytanii mogli poprosić o elastyczne warunki pracy od pierwszego dnia na stanowisku u nowego pracodawcy. Claire McCartney, starszy specjalista ds. polityki w organizacji zasobów ludzkich CIPD, powiedziała, że mogą istnieć „prawdziwe korzyści” wynikające z pracy z domu. „Myślę, że istnieją realne korzyści dla kobiet, które często biorą na siebie więcej obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i domem. Elastyczna praca w jej różnorodnych formach powinna być normalizowana dla wszystkich pracowników niezależnie od płci, ponieważ nie każdy ma nadal możliwość pracy z domu”.

Autor: 
Elisabeth Mahy Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz
Polub Plportal.pl:

Reklama