Przerwanie ciąży: smutek i ulga zarazem

Reklama

pt., 10/15/2021 - 23:57 -- MagdalenaL

Dla większości kobiet przerwanie ciąży jest decyzją, z którą intensywnie się konfrontują. Często jest to związane ze smutkiem i pożegnaniem, jednak jest to spójne wydarzenie w historii życia. Wiele kobiet po aborcji czuje ulgę.

Alternatywa: nie ma kompromisów

Niechciana ciąża może być dla kobiety duchową, bądź fizjologiczną sytuacją awaryjną: chodzi o decyzję za lub przeciw życiu (kolejnego) dziecka. Często obie są równie trudne. Jeżeli kobieta albo para zdecyduje się na aborcję, jest to często powiązane z wyczuwalnym niepokojem. Dużo z nich boi się zabiegu i komplikacji, może też poczucia winy albo tego, że będą później żałować. Myśli i uczucia, które najczęściej wtedy towarzyszą to: pożegnanie, smutek, wolność albo życzenie, żeby nadać tej decyzji przekonującego sensu.

Nie jest łatwo podjąć decyzję pod takimi warunkami. Często kobiety życzyłyby sobie jasnej decyzji, którą przeżyłyby jako ulgę i uwolnienie od trudnej sytuacji.

Uporanie się z aborcją: co może pomóc

Każdy człowiek ma swój własny sposób przerobienia ważnych wydarzeń w życiu. Zwracając uwagę na podstawowe rzeczy można pomóc uporać się z aborcją duchowo i fizycznie:

  • Dajcie sobie tyle czasu ile potrzebujecie i nie dajcie wywierać na sobie presji. Decyzja, z którą w przyszłości może się dobrze żyć, wymaga czasu. Wprawdzie w przypadku konfliktu związanego z ciążą czas nie jest nieograniczony, ale z reguły wystarczający, żeby uporządkować osobiste życiowe sprawy, porozmawiać z bliskimi ludźmi i w spokoju wyjaśnić co byłoby do zrobienia i do zniesienia, a co nie.
  • Profesjonalne doświadczenia pracowników miejsc doradztwa w sprawie ciąży mogą pomóc uporządkować sprzeczne uczucia i określić realne ramy warunków.
  • Odpowiedzcie sami sobie na pytanie: czy aborcja jest moją własną, dobrze przemyślaną decyzją, za którą mogę odpowiadać? Albo reaguję na przykład na nacisk rodziny, albo moralny? Potrzebuję więcej wsparcia, żeby znaleźć swoje własne zdanie?
  • Czy macie wszystkie ważne dla siebie informacje o przebiegu zabiegu przerwania ciąży? Wiele kobiet potrzebuje dużo informacji, inne chcą wiedzieć możliwie jak najmniej i wystarczy im pewność, że są w dobrych medycznych rękach.
  • Czego potrzebujecie, żeby czuć się w dobrych rękach i w towarzystwie przed, w trakcie i po zabiegu? Czy partner, dobra przyjaciółka albo ktoś inny będzie przy was, kiedy będziecie potrzebować pomocy?
  • Jak dużo czasu potrzebujecie po aborcji? Czy chcielibyście w spokoju pożegnać się z wyobrażeniami, które ciąża przyniosła ze sobą? Albo chcielibyście szybko przejść do codzienności?
  • Czy przekonaliście się o swoich pobudkach nie tylko w głowie, ale też w „brzuchu”? Dla wielu ludzi spójna decyzja wynika dopiero z pogodzenia myśli i przeczucia.

Jak zawsze są dwa wyjścia: dla wielu kobiet patrząc wstecz ważnym jest wiedzieć, że decyzja nie została podjęta lekkomyślnie.

Psychiczne skutki?

W dyskusji o uporaniu się z zabiegiem przerwania ciąży pojawia się sporadycznie tak zwany „syndrom poaborcyjny” (PAS). To jest ogólne pojęcie zaburzeń psychicznych, które zostają wywołane przez aborcję. Międzynarodowa sytuacja badawcza pokazuje jednak, że nie ma żadnego jednoznacznego dowodu na istnienie tego syndromu.

Pod określonymi warunkami może jednak dojść do problemów psychicznych po przerwaniu ciąży. Badania pokazują, że obciążające warunki życia – jak bieda i doświadczenie przemocy albo przebytych chorób psychicznych – sprawiają, że psychiczne problemy po aborcji są bardziej prawdopodobne. Do tego dochodzą zewnętrzna presja ze strony partnera albo rodziny, brak wsparcia socjalnego, czy też emocjonalnego, jak i konieczność trzymania aborcji w tajemnicy.

Badania naukowe dochodzą do wniosku, że sama aborcja nie zwiększa ryzyka późniejszego rozwoju zaburzeń psychicznych. Kobiety, które w tej sytuacji są dobrze badane i zaopiekowane medycznie i psychicznie, nie mają według aktualnego stanu wiedzy częstszych problemów psychicznych, niż panie, które donoszą niechcianą ciążę.

Nauka akceptacji sprzecznych uczuć

Doświadczenie pokazuje, że aborcja, jak wszystkie ważne zwrotne sytuacje w życiu pozostaje w pamięci. Rzadko jest przeżywane jako długotrwałe obciążenie, ale też rzadko zostaje całkowicie zapomniane. Ono nie jest zawsze obecne, pojawia się jednak w wielu sytuacjach życiowych na nowo i wymaga możliwie nowego zrozumienia z innej perspektywy.

Często później sama decyzja nie jest kwestionowana. Dużo bardziej okoliczności, w których została podjęta, są na nowo oceniane. Przy tym wyobrażacie sobie może, jak przebiegałoby życie, gdybyście podjęli inną decyzję. Wtedy pomaga wiedza o tym, że z tamtej perspektywy decyzja była logiczna. W ten sposób możliwe jest, by brać odpowiedzialność za tamtą decyzję wciąż na nowo – jak to wydarzyło się także w innych ważnych zwrotnych życiowych sytuacjach, które tworzą własne ścieżki życia.

Autor: 
BZgA / tłum. Magdalena Kulesza
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama