Stres z chęcią posiadania dziecka

Reklama

czw., 10/21/2021 - 21:32 -- MagdalenaL

Chęć posiadania dziecka może być tak silna, że może zablokować ciało. Błędne koło, czy tylko mit?

Ciało reaguje na psychikę, co nowoczesna medycyna w międzyczasie już potwierdziła. Stres jest obok zaburzeń hormonalnych i organicznych kolejnym powodem, dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę. To może być stres w związku, z pracą albo innymi problemami, które obciążają psychikę. Podczas gdy u kobiety stres prowadzi do zatrzymania dojrzewania jajeczka i cykl jest tym samym nieregularny, u mężczyzny stres obniża jakość plemników.

Niektórzy medycy reprezentują teorię, że chociaż kobieta tego pragnie, może nieświadomie bać się ciąży i dziecka i dlatego jej organizm nie dopuszcza komórek jajowych do dojrzewania – można powiedzieć, że jest to środek zapobiegawczy.

Abstrahując od podświadomych lęków albo nierozwiązanych problemów w związku sama chęć posiadania dziecka może wywrzeć na parze presję. Za każdym razem, kiedy u kobiety pojawi się miesiączka, u pary szerzy się rozczarowanie. Czekanie na dziecko trwa dalej. A rozczarowanie i ból mogą w dalszym ciągu wpływać na bezpłodność.

Stres szkodzi hormonom

Pary, które czekają na dziecko, nierzadko stoją pod wysoką presją oczekiwania, którą sami na siebie nakładają. Nieustanny stan wewnętrznego napięcia wywołuje stres. I im większy nacisk mężczyzna i kobieta na siebie wywierają, tym silniej hormony odpowiedzialne za płodność mogą być uszkodzone.

Jak pary mogą się uwolnić z tego błędnego koła? Nie ma lekarstwa przeciw naciskowi oczekiwania. Związek kinderwunsch.ch doradza parom omówienie chęci posiadania dziecka i związku za pomocą następujących pytań. Pary powinny być wobec siebie nawzajem tak otwarte jak tylko to możliwe, nawet jeśli może to sprawić ból:

  • Co oznacza dla nas dziecko?
  • Co dziecko oznacza dla naszego związku?
  • Kto z nas dwojga bardziej cierpi przez bezdzietność?
  • Jakie mamy nastawienie do adopcji?
  • Jak mogłoby wyglądać nasze życie bez dziecka?

Czy psychiczna blokada jest tylko mitem?

Niektórzy eksperci twierdzą, że bezpłodność nieświadomie broni kobietę przed dzieckiem. Niemiecki psycholog Tewes Wischmann powiedział za to w niemieckim piśmie dla lekarzy:” to nie mogło być jeszcze udowodnione naukowo”. Od lat bada on i doradza parom, które nie mogą mieć dzieci. Wyniki jego badań kończą z uprzedzeniami, które krążą wśród tych par.
 

Uprzedzenie 1: pary starające się o dziecko mają psychiczne problemy, których skutkiem jest niepłodność. Nie, mówi psycholog Wischmann. Pary starające się o dziecko nie są psychicznie bardziej wyróżniający się niż rodzice. Ale niepłodność i badania reprodukcyjno- medyczne mogą na długo obciążyć bezdzietne pary. Dlatego bezpłodne kobiety są na dłuższą metę bardziej zlęknione i podatne na depresję. Wischmann dochodzi do wniosku, że problemy psychiczne są często skutkiem, a nie przyczyną bezdzietności.

Uprzedzenie 2: Pary starające się o dziecko są bardziej niezadowolone ze swojego partnerstwa: także to się nie zgadza, mówi Wischmann. Te pary są ze swojego związku nie bardziej niezadowolone, niż rodzice. Oni nie nastawiają się koniecznie na to, że dziecko poprawi ich związek.

Uprzedzenie 3: Kiedy bezpłodne pary zrezygnują z chęci posiadania dziecka albo nie są już na to tak bardzo zorientowani, kobieta zachodzi w ciążę. Według Wischmanna to raczej niczego nie zmienia, jeśli zrezygnujemy z chęci posiadania dziecka. Badania pokazują, że u bezpłodnych par rezygnowanie z posiadania dziecka nie częściej sprawia, że spontanicznie pojawia się ciąża, niż u par, które w dalszym ciągu to dziecko chcą mieć.

Autor: 
Redakcja Wireltern Tłumacz Magdalena Kulesza
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama