Jak odbudować zaufanie w Twoich relacjach?

Reklama

sob., 10/23/2021 - 00:31 -- MagdalenaL

Straciłeś zaufanie bliskiej osoby? Eksperci podpowiadają, jak możesz spróbować je naprawić.

Zaufanie jest podstawą relacji, dlatego próba przywrócenia go po jego utracie może wydawać się niemożliwa. Jednak jeśli to ty jesteś sprawcą rozpadu zaufania, wiedz, że nie wszystko może być stracone.

Zaufanie jest „często definiowane, tak jakby abstrakcyjnie, jako gotowość do bycia podatnym na zranienie innej osoby lub instytucji, lub traktujemy je bardziej jako cechę związku", powiedziała Karen Cook, profesor socjologii Ray Lyman Wilbur na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, głównemu korespondentowi medycznemu CNN dr Sanjay Gupta w programie Życie w biegu w odcinku Zaufaj mi.

Najwyższy poziom zaufania oznacza, że ludzie mogą na tobie polegać, że będziesz działał w ich imieniu lub w ich najlepszym interesie, nawet jeśli masz możliwość wykorzystania ich lub wyrządzenia im krzywdy, powiedziała Michele Williams, profesor w Tippie Kolegium Biznesu na Uniwersytecie stanu Iowa. „To polepsza współpracę i współdziałanie".

Zaufanie, lub ta gotowość do bycia podatnym na zranienie, w dużej mierze opiera się na trzech fundamentach, powiedziała Williams, powołując się na badania z 1995 roku: zdolności do wykonania każdego zadania, które ci powierzono; życzliwości, czyli troski o drugą osobę lub jej ochrony; oraz uczciwości, co oznacza działanie zgodnie z akceptowalnym zestawem wartości.

Kiedy naruszysz czyjeś zaufanie do Ciebie, ta osoba może mieć problemy z uwierzeniem w Twoje dalsze dobre intencje lub autentyczność. W związkach między partnerami, brak zaufania może zaszkodzić emocjonalnym i fizycznym połączeniom między nimi, powiedziała Kiaundra Jackson, licencjonowany terapeuta małżeński i rodzinny, prywatny praktyk i osobowość medialna. A w miejscu pracy, jednym z największych kosztów złamanego zaufania jest utrata relacji z powodu negatywnych emocji, a zatem unikanie siebie nawzajem, co uniemożliwia rozwiązanie problemu braku zaufania, powiedziała Williams.

Bez względu na to, po której stronie więzi złamanego zaufania jesteś, jeśli jest to związek, który uważasz za warty uratowania, eksperci udzielą ci wskazówek, co powinieneś zrobić.

Wczuwanie się w sytuację i przepraszanie

Jeśli masz wyrzuty sumienia i chcesz przeprosić, wiedz, że różni ludzie potrzebują różnych przeprosin, powiedziała Darlene Lancer, licencjonowana terapeutka małżeństw i rodzin oraz psychoterapeutka w Santa Monica w Kalifornii. Z niektórymi ludźmi „to nie ma znaczenia, co mówisz; chcą usłyszeć słowa 'Przepraszam'", powiedziała. „Inni ludzie nie mogliby się tym przejmować. Chcą, żebyś ich wysłuchał i zrozumiał, jak się czują. A jeszcze inni ludzie po prostu mówią: 'Cóż, udowodnij mi to. Nie obchodzi mnie, co mówisz’".

„Często, gdy ludzie oskarżają cię o bycie niegodnym zaufania, twoją natychmiastową reakcją jest obrona siebie i swoich dobrych intencji, a nie słuchanie ich" - powiedziała Williams. „Wiele razy ta właśnie empatia jest naprawdę ważna".

Aktywne słuchanie, mające na celu zrozumienie kogoś, a nie przygotowywanie się do odpowiedzi, podczas gdy druga osoba mówi, jest kluczem do odbudowy zaufania, powiedziała Williams, i powinno być wykonane wkrótce po twoim przewinieniu. Jeśli zraniłeś swojego partnera, zapytaj, co według niego się stało i dlaczego go to zabolało. Wczuwaj się w aspekty, których nie mogłeś dostrzec ze swojego punktu widzenia. Przeproś za to, co twój partner odebrał jako krzywdę. Podczas tych rozmów skup całą swoją uwagę i czas na słuchaniu i, nie przerywając, zadawaj pytania, aby dokładnie poznać uczucia i myśli partnera.

Kiedy ta osoba skończy mówić, możesz podzielić się tym, co uważasz, że stało się z twojej perspektywy. Jednakże przyznaj się do tego co zrobiłeś i nie usprawiedliwiaj się, powiedziała Jackson.

Kontynuacja działań

Przeproszenie jest kluczowym krokiem, ale często nie jest to magiczna różdżka, która sprawi, że związek wróci do normy natychmiast lub szybko.

„Jest świetny dokument, który mówi o asymetrii w zaufaniu", powiedziała Williams, odnosząc się do Uniwersytetu Południowej Kalifornii profesora Petera Kima z 2009 roku na temat naprawy zaufania. „Idea jest taka, że kiedy czyjeś zaufanie jest naruszone, osoby te są bardziej odporne na odbudowę zaufania niż zazwyczaj. Tak więc, chcesz odbudować zaufanie, ale druga osoba jest nieco niechętna, ponieważ teraz postrzega cię jako kogoś, kto może wyrządzić jej krzywdę".

Zatem wytrwałe utrzymywanie tej relacji poprzez konsekwentne okazywanie swojej wiarygodności może naprawdę pomóc drugiej osobie w ponownym wpuszczeniu cię do tej relacji. Jeśli twój przełożony ci nie ufa, bo znacznie spóźniłeś się do pracy, nie zdziw się, jeśli innego dnia będzie wściekły, kiedy spóźnisz się pięć minut - naruszenia zaufania mają tendencję do kumulowania się w umysłach innych, więc obiektywnie małe naruszenia mogą wydawać się duże. Aby ktoś uwierzył, że twoje wysiłki są szczere, potrzeba czasu, więc nie poddawaj się zbyt szybko, radzi Williams.

Ponadto, wiedz, że osoba, którą skrzywdziłeś nie musi ci wybaczyć lub zaufać ponownie, jeśli ta osoba tego nie zechce, powiedziała Jackson.

Próba ponownego zaufania

Jednym z głównych powodów, dlaczego niektórzy ludzie nigdy nie wracają do poprzedniego poziomu zaufania jest jednostronny wysiłek, powiedziała Jackson. Z pomocą wysiłków obu stron, związek może zostać naprawiony.

Jeśli jesteś na końcu odbiorcą czyichś gestów, aby odbudować zaufanie, bądź otwarty, biorąc pod uwagę perspektywę tej osoby, powiedziała Williams. Jeśli to możliwe, postrzegaj tę osobę jako kogoś, kto popełnił błędy, a nie jako sprawcę, którego jedynym zamiarem jest wyrządzenie krzywdy. Ty również prawdopodobnie dokonałeś kiedyś złych lub nieprzemyślanych wyborów. Uznanie tego faktu może pomóc we wspólnej pracy.

Odbudowa zaufania „może być długą drogą. To prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych rzeczy, których większość ludzi musi doświadczyć, ponieważ jest to bardzo czasochłonne", powiedziała Jackson. „Widziałam jak ludzie wytrwale wkładają prawdziwą i rzetelną pracę w odbudowę zaufania. Często mogą lub nie potrzebować profesjonalnej pomocy, w zależności od scenariusza, aby dojść do tego celu”.

„Jednak kiedy już dojdą do tego miejsca, często czuję, że te relacje są silniejsze niż były wcześniej".

Autor: 
Kristen Rogers / tłum. Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama