Sześć faz związku: Problemy i rozwiązania dla większej miłości

Reklama

pon., 10/25/2021 - 00:04 -- MagdalenaL

Zadurzyć się i potem długo kochać i szanować- tak wygląda wymarzony związek. Jednak partnerstwo bez rozczarowań nie istnieje. Każdy związek przechodzi różne fazy i każdy przynosi ze sobą typowe problemy, ale też ich rozwiązania.

Znów rozpętała się kłótnia! Dlaczego on nie może pojąć, że jego zdanie jest absurdalne? Rosną takie uczucia jak wściekłość i bezsilność. Całe partnerstwo szybko stoi pod znakiem zapytania. Inne pary w kręgu przyjaciół wydają się lepiej dogadywać, prawda?

 

Etapy związku z typowymi przeszkodami

Także w innych związkach już dawno nie ma tyle harmonii, jak by się wydawało. Ponieważ każde partnerstwo składa się z różnych stadiów, przez które przechodzi. Amerykańska terapeutka dla małżeństw i par opisuje w swojej książce „Building a Reality- Based Relationship: The Six Stages of Modern Marriage” Sześć faz związku, które we wszystkich partnerskich relacjach pielęgnują typowe wzloty i upadki. Kto zna te fazy, może łatwiej obejść się z ich typowymi wyzwaniami i pozytywnie je przeprowadzać.
 

Fazy związku nie są statyczne

Sześć stadiów, które rozszerzają się od zakochania przez rozczarowanie, walkę i rezygnację, aż po refleksję i miłość, jest typowych dla partnerstwa. Jednakże modelu tych faz związku nie można postrzegać statycznie. Z jednej strony partnerzy przeżywają te fazy w różnych długościach ich trwania, z drugiej strony nie znajdują się oni jednocześnie koniecznie w tej samej fazie. W ten sposób jeden partner może znajdować się jeszcze w fazie zakochania, podczas gdy jego druga połowa zdjęła już różowe okulary.

  1. Faza związku: zakochanie

Motyle trzepoczą w brzuchu. W końcu znaleźliśmy upragnionego partnera! Wielka miłość czyni ze smutnej codzienności kolorowe i lekkie życie. Najpiękniej jest teraz być razem i obok siebie. Hormony buzują. Hormony szczęścia jak dopamina, noradrenalina i serotonina obok testosteronu i estrogenów, które wywołują potrzebę seksualnej satysfakcji, przepełniają zakochanych. Świeżo upieczone pary większą część fazy zakochania spędzają razem w łóżku.

Wskazówka: Rozkoszujcie się czasem zakochania, radości i szczególnej intymności! W tym czasie powstaje podstawa waszego partnerstwa. Jeśli pewnego dnia wasz związek wpadnie w kłopoty, wasze wspomnienia o tamtym czasie zawsze dadzą wam siłę, żeby stawić czoła nowym wyzwaniom.
 

  1. Faza związku: rozczarowanie

Zakochanie ustępuje. Po wszystkich tych nocach, kiedy się rozmawiało i przytulało, dobrze robi po prostu przespanie znów całej nocy i zatroszczenie się o własne życie. Partnerzy dostrzegają ze zdziwieniem, że druga połowa ma nie tylko zalety, ale ma też wady, których książę, albo księżniczka z bajki nie powinni mieć. Wkracza pierwsze rozczarowanie. Jednocześnie ustępuje maksymalna uwaga, jaką zakochani darzyli się w pierwszej fazie. Czy partner okazuje się kotem w worku? Pojawia się rozczarowanie. Własne słabości są często zarzucane partnerowi. Partner jest krytykowany. Wiele par zrywa ze sobą na tym etapie.
 

Wskazówka: „Po fazie zakochania mózg produkuje spokojniejsze substancje semiochemiczne, jak oksytocyna i wazopresyna.”, wyjaśnia terapeutka seksualna Gabriela Kirschbaum z Brugg. „I tak jest dobrze, ponieważ wyjątkowy stan zakochania, mimo że jest taki piękny, to jednak nie może trwać wiecznie, na dłuższą metę mógłby nas wykończyć.” Nie dajcie się zwieść, jeśli motyle w brzuchu ustąpią. To jest zupełnie normalne. Także wasz partner może mieć swoje własne małe grzeszki!
 

  1. Faza związku: walka

Tak jak w pierwszej fazie związku wspólne sprawy stały na pierwszym miejscu, teraz wiele kręci się wokół różnic, które są odczuwane jako przeszkadzające. „Wiele par wychodzi nieświadomie z założenia, że własne postrzeganie wartości jest uniwersalne. Jeżeli partner nie spełni tych wyobrażeń, wydaje nam się, że nie spełnił obietnicy, która w jego odczuciu wcale nie została dana.” Pisze terapeuta dla par Wolfgang Schmidtbauer w swojej książce: „Coaching w miłości”. „Czujemy się chorzy: ‘Nie możemy ze sobą wytrzymać w takiej bliskości, jeżeli się tak nie zmienisz, żebym już nie była ciągle rozczarowana!’” Próby zmiany zostaną gwałtownie odrzucane, walka się wzmaga. ‘ty zawsze narzekasz’ ‘ty nigdy mnie nie wspierasz’. Takie zarzuty są teraz charakterystyczne dla partnerskiej relacji, która coraz bardziej traci balans.

Wskazówka: Nikt nie może zmienić drugiej osoby, każdy może poprawić tylko swoje własne zachowanie. „Na terapiach dla par pracujemy w ten sposób: ‘jakie są moje potrzeby i jak je mogę wyrazić? Gdzie się dopasowałam/dopasowałem, a gdzie zgubiłam/zgubiłem?” opowiada Anja Grunert, terapeutka dla par z Zurychu. Należy najpierw wziąć odpowiedzialność za własne życie i własne szczęście.
 

  1. Faza związku: Rezygnacja

Partnera nie da się zmienić. Rozczarowanie przechodzi w rezygnację. Dwoje ludzi, którzy byli w sobie tacy zakochani, często już się nie odnajdują. Podczas gdy jedne pary nie przestają się kłócić, inne rezygnują z niej. Zakrada się milczenie. Czy życie bez tej drugiej osoby nie byłoby być łatwiejsze? Wielu partnerów oddala się w tej fazie od siebie, pokusa zdrady jest duża.

Wskazówka: Jeżeli macie poczucie, że nie możecie zbudować mostu, by dotrzeć do partnera, pokażcie mu swoje uczucia. Uczucia stworzą bliskość i zrozumienie. „Mój partner nie żąda żebym się zmienił/a dla jego/jej dobra, ale ma rację w tym, że pragnie zostać zrozumianym! To znaczy, obie strony muszą wyrazić swoje lęki, pragnienia i potrzeby” twierdzi terapeuta Wolfgang Schmidbauer. Ważne jest żeby któreś z partnerów zaczęło.
 

  1. Faza związku: niespodziewane przekonania

Wszystkie próby odmienienia partnera nic nie dały. Następują przemyślenia. Tworzy się zagmatwane przeczucie: Partner może się okazać skarbem, nawet jeśli nie zostaną spełnione wszystkie jego oczekiwania! Partnerzy zbliżają się do siebie. Teraz może powstać prawdziwa miłość.

Wskazówka: Pomyślcie sobie z partnerem: co macie ze sobą wspólnego, na czym możecie budować i to pielęgnować? Jak możecie sensownie postępować w przypadku cech partnera, które mniej lubicie? Jakimi drogami w waszym wspólnym życiu chcecie iść razem, a jakimi osobno?
 

6. Faza związku: miłość i przyjemność

Partner jest kochany takim jaki jest. Także uczucie wdzięczności, że można się w związku czuć jak w domu, jest wciąż odczuwalne. Do związku należą wspólne sprawy i różnice – takie przekonanie się przyjęło. Konflikty zostają na tym etapie rozwiązywane w sposób konstruktywny.

Autor: 
Sigrid Schulze Tłumacz: Magdalena Kulesza
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama