Kiedy joga spotyka się z psychologią

Reklama

pon., 10/25/2021 - 22:44 -- MagdalenaL

Joga i psychologia są dwoma obszarami tematycznymi, które przez swoje całościowe założenie idealnie się uzupełniają. Obie jednoczą się w ciele i w duszy, dopiero w połączeniu rozwijają swój szczególny potencjał, właśnie przy pracy z klientem.

Do fundamentalnych założeń psychologii należy to, że emocje, uczucia, myśli i dogmaty zapisane są w ciele i są odzwierciedlone w naszych komórkach ciała. Ten fenomen określa się mianem embodiment (z ang uosobienie, przyp. tł).

Dlatego czujemy się na przykład w zapadniętej postawie ciała bardziej niepewnie, niż gdy poruszamy się z dumnie wypiętą piersią i wyprostowaną postawą ciała przez pomieszczenie. W odwrotnej sytuacji psychiczne wrażenia są także odczuwane w ciele. Stąd pochodzą powiedzenia, jak „mieć kluchę w gardle”, czy, że coś „odbija się na naszym żołądku”. Ciało i psychika wzajemnie na siebie oddziałują. Dokładnie tego założenia można użyć w kombinacji jogi i psychologii, żeby członkowie studia odpowiednio do swoich cielesnych i duchowych potrzeb mogli prowadzić zajęcia.
 

Niezwykłość jogi

Joga jest nie tylko ideologią ruchową, lecz także ucieleśnia – w dosłownym tego słowa znaczeniu- liczącą tysiąc lat duchową filozofię Indii. Hinduistyczna kultura niesie ze sobą wiarę w przywiązanie i to wszystko jest ściśle ze sobą związane. Joga oferuje także dziś idealne możliwości, żeby poruszać się całkowicie bez nacisku i myślenia o wynikach i w niepowtarzalny sposób znaleźć kontakt z własnym ciałem.

Zadziwiające jest to, że nowoczesne naukowe przekonania odnajdują się z filozofią jogi. Na przykład zasada systemicznej psychoterapii oznacza, że każdy człowiek tworzy swoją własną subiektywną rzeczywistość w zależności od swojego otoczenia i genetyki. W przypadku nowych doświadczeń mózg nieświadomie szuka niczym wyszukiwarka wspomnień i informacji, które później stają się szablonami dla nowych sytuacji. Także w jodze uwaga jest skupina na tym, że każda jednostka ma własne wyobrażenie i postrzeganie rzeczywistości. Joga jest dziedziną sportu w której indywidualność odgrywa kluczową rolę, bez porównywania się z innymi. Chodzi dużo bardziej o to, by dostrzec własne potrzeby i znaleźć dobrze robiącą praktykę jogi.
 

Joga spotyka psychologię

Fakt, że joga i psychologia w praktyce są ze sobą powiązane, pokazuje Elisa Holderied. Jest ona psychologiem, trenerem jogi i fitnessu. Jej praca na tych trzech obszarach doprowadziła do przekonania, że wszystko to razem i w całościowym założeniu należy do siebie: psychika, joga i ruch. Wszystkie swoje doświadczenia wprowadza ona w opiekę nad swoimi klientami.

Holderied podkreśla indywidualną teorię swojej koncepcji. Jej zdaniem ugruntowana, psychologiczna wiedza ogólna powoduje głęboką psychologiczną i cielesną przemianę. Ludzie są kompletnie różni, mają inne potrzeby, pytania i zakresy odpowiedzialności. W jej programie zajęć nie ma więc żadnego ustalonego harmonogramu, ponieważ chodzi w końcu o indywidualne podejście. Dlatego prowadzi głównie coaching indywidualny, przy czym stosunek psychologii i jogi jest dopasowany wedle życzeń i potrzeb. Dokładnie jak w swojej pracy jako psychoterapeutka postanawia zmianę perspektywy, żeby wczuć się w drugą osobę.

Poza tym oferuje ona także kursy i warsztaty grupowe. Tutaj dochodzi szczególny aspekt empowermentu, czyli dużej siły grupy. Na przykład mogą się zgłosić przyjaciele, którzy uczęszczają na specyficzny określony kurs Yoga & Psychologie o tematyce przyjaźń. W przyszłości mają się również pojawić w ofercie kursy i coachingi dla specyficznych fizycznych i psychicznych objawów chorobowych.

Kurs Yoga & Psychologie można sobie wyobrazić w taki sposób: na początku przyjmuje się określoną pozycję jogi i wprowadza się temat psychologiczny, jak miłość, potrzeby, wewnętrzny niepokój albo przyjaźń. Następnie następuje określony Yoga - Flow, żeby otworzyć się na dany temat z perspektywy ciała. W ostatniej części zostaje zrobione odpowiednie medytacyjne, bądź psychologiczne ćwiczenie, żeby zakończyć sesję.

Na podstawie doświadczeń Elisy Holderieds na tematy psychologiczne można się lepiej otworzyć, kiedy dochodzi do tego ruch. Ludzie są często uwięzieni w swoich głowach, czyli w racjonalnej części siebie. Dzięki ruchowi redukują mechanizmy obronne i manipulujące myśli. W dosłownym tego słowa znaczeniu ma się wolną głowę i jest się bardziej otwartym i wrażliwszym na tematy.
 

Kto zyska?

Joga połączona z psychologią przemawia przede wszystkim do ludzi, którzy chcą się skonfrontować ze sobą. W zabieganym i zorientowanym na sukcesy społeczeństwie wielu ludzi oddaliło się od samych siebie. Z tego wynika liczba psychologicznych zachorowań. Często kładziemy nacisk na to, by być silnym, by mieć, zrobić, uczynić. Na prawdziwe uczucia i potrzeby jest już mało miejsca. Należy do tego danie się ponieść emocjom, jak na przykład dostanie napadu złości, niepohamowany płacz albo niemożność mówienia z powodu wybuchu niekontrolowanego śmiechu. Jeżeli nie są one zaspokojone, ponieważ są stłamszone albo niedopuszczone do siebie, powstaje niezadowolenie i duchowy brak równowagi.

Statystycznie rzecz biorąc każdy człowiek spełnia przynajmniej raz w swoim życiu kryteria dla wyjątkowej psychicznej sytuacji, aż nie powstanie kryzys. Większość z nich nie przyznaje się do swoich problemów na tym etapie, ale kryzys, lęk i zwątpienie są normalne i dotyczą każdego, sądzi Holderied. Decydujące jest to, żeby przyjąć pomoc i wyjść z takich sytuacji.

Do klientów Holderieds zaliczają się na przykład ludzie, którzy stoją przed szczególnymi wyzwaniami: którzy czują się wyobcowani, tkwią w kryzysie życiowym, z psychiczną historią życia albo walczą z określonymi troskami i lękami. Jednocześnie przychodzą też klienci z całkiem powszechnymi celami, ponieważ zajmują się określoną kwestią, chcieliby się dalej rozwijać, albo po prostu stać się fit i pozostać zdrowym.

Autor: 
Elisa Dambeck Tłumacz Magdalena Kulesza
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama