Jak ojcowie mogą uniknąć pułapek związanych z zamianą ról rodzicielskich, aby uniknąć kłopotów?

Reklama

śr., 10/27/2021 - 12:34 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: „Jak ojcowie mogą uniknąć pułapek związanych z zamianą ról rodzicielskich, aby uniknąć kłopotów? - wskazówki terapeuty”

Terapeuta John Duffy radzi, jak ojcowie mogą czynnie angażować się w życie rodzinne.

Nora redaktora: Psycholog John Duffy, autor książki Rodzicielstwo współczesnego nastolatka w epoce lęku, praktykuje w Chicago. Specjalizuje się w pracy z nastolatkami, rodzicami, parami i rodzinami.

W drodze do pracy przechodzę obok gimnazjum. Pierwszy dzień jest wielkim wydarzeniem, mamy paradują do szkoły z dziećmi w ręku, aparaty fotograficzne błyskają, aby uchwycić ten moment. Zauważyłem, że pierwszy dzień w tym roku był nieco bardziej uroczysty niż w latach poprzednich, bez wątpienia w wyniku braku rocznego kamienia milowego z powodu pandemii w 2020 roku.

Zauważyłem również obecność tatusiów, zdecydowanie było ich więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Byli na obrzeżach widowni, trochę niepewni swojej roli w tym wydarzeniu, rozmawiając ze sobą niezręcznie. Jednak byli tam, starając się być częścią obchodów pierwszego dnia szkoły.

Zauważyłam, że mężczyźni w mojej praktyce terapeutycznej również próbują niezręcznie wpasować się w życie swoich dzieci bardziej niż wcześniej. Jeden z klientów, ojciec czwórki dzieci w wieku od 16 do 6 lat, był „ciężarem" w rodzinie, egzekutorem domowych zasad. Poza tym, większość czasu spędzał pracując w swojej wymagającej, żmudnej pracy. Rodzicielstwo było prawie wyłącznie domeną jego żony.

Pandemia szybko zmieniła tę dynamikę. Praca w domu była dla niego objawieniem i szybko zdał sobie sprawę z tego, czego mu brakowało, jeśli chodzi o bycie aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego, zabawę i kontakt z dziećmi. Chce znaleźć sposób na zaangażowanie się w życie swoich dzieci, co jest dla niego dość trudne.

Wielu mężczyzn, z którymi pracuję, wyraziło podobne pragnienie większego zaangażowania w rodzicielstwo i życie rodzinne, ale nie są pewni, jak osiągnąć te cele.


Źródło: Pixabay

Zmiana ról rodzicielskich wśród ojców

To duża zmiana dla ojców, aby być bardziej aktywnym w życiu rodzinnym, i wymaga pewnych zmian w myśleniu. Dzieci wielu ojców, z którymi rozmawiam, nie są przyzwyczajone do tego, że ich tatusiowie pełnią rolę „zabawnego tatunia". Role rodzicielskie zmieniły się w ciągu ostatnich 30 lat, przy czym w tym czasie kobiety znacznie więcej pracowały, jednak większość rodzicielstwa jest nadal wykonywana przez matki, nawet te pracujące w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin poza domem. Praca ta obejmuje słuchanie, wspólną zabawę i pomoc w odrabianiu lekcji. Wiadome jest, że ojcowie nie uczestniczą w równym stopniu w zadaniach rodzicielskich i nie odgrywają tych samych ról. Jednak wszystkim brakuje wciąż umiejętności odczuwania radości ze wspólnie spędzonych chwil z dziećmi.

Niektórzy tatusiowie również czują niepewność i, jak przyznał mi ostatnio jeden z nich, wstyd wiązany z byciem bardziej zaangażowanym tatą. Wychowany raczej jako żywiciel rodziny niż aktywny rodzic, czuje, że jego zaangażowanie sugeruje brak męskości. Wie, że obiektywnie rzecz biorąc jest to niedorzeczne, ale nie mając wzorca w postaci własnego ojca, mimo wszystko nosi w sobie to uprzedzenie.

Według badań znaczenie roli aktywnego ojca nie jest nieistotne. Tatusiowie uczą swoje dzieci ważnych umiejętności życiowych poprzez samą relację ojciec-dziecko, jak również poprzez swoje rady dotyczące relacji rówieśniczych, jak wykazało badanie z 2013 roku. Dzieci obu płci czerpią ogromne korzyści z zaangażowanych ojców również na inne sposoby. Obserwowanie mężczyzn odgrywających rozmaite, fantastyczne role pomaga zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom myśleć o własnym życiu z mniejszą sztywnością i większym optymizmem. Tatusiowie są kluczowym wzorem do naśladowania dla synów, a ich pozytywny szacunek w równym stopniu wpływa na poczucie własnej wartości córek. Jednak idea zaangażowanego ojca pozostaje w pewnym sensie nowością, pomimo powolnych zmian w rolach rodzicielskich przypisanych płciom.

Biorąc pod uwagę te wyzwania, oto kilka kroków, które ojcowie mogą podjąć, aby bardziej się włączyć w życie rodzinne.


Źródło: Pixabay

Poinformuj o zmianie

Nie ma nic złego w uświadomieniu dzieciom, że chcesz być bardziej zaangażowany w ich życie i lepiej je poznać. Jeżeli jesteś tatą, który jest zainteresowany byciem bardziej związanym z rodziną, ogłoś ten zamiar najbliższym. Daj znać drugiemu rodzicowi, że potrzebujesz jego wsparcia w budowaniu więzi z dziećmi. To sprawi, że zmiana będzie o wiele mniej niezrozumiała dla dzieci.

Zmień swoje priorytety

Oczywiście, aktywne rodzicielstwo wymaga ogromnej zmiany w sposobie spędzania czasu. Wielu ojców, którzy spędzali większość swojego czasu na pracy i innych zajęciach, spędzało więcej czasu z rodziną od czasu kwarantanny przez pandemię. Bez konieczności jazdy do pracy wielu mężczyzn, z którymi pracuję, zdaje sobie sprawę, że mogą być bardziej wydajni w pracy i skonsolidować ją w mniejszej liczbie godzin dziennie w niektóre dni. Tym samym odkrywają, że cieszą się luksusem większej ilości wolnego czasu. Jednak bez jasnych intencji, wielu mężczyzn odkrywa też, że czas może zostać pochłonięty przez przedłużające się godziny pracy lub obowiązki domowe, a nawet przewijanie mediów społecznościowych na swoim smartfonie. Zamiast tego, zarezerwuj czas, najlepiej w kalendarzu, aby spędzać go z dziećmi każdego dnia.

Bądź cierpliwy

Zacznij od małych gestów. Pewien ojciec, z którym pracuję, doświadczył rozłąki ze swoją nastoletnią córką. Zaczął jej wysyłać SMS-y z krótkim „Kocham Cię" i zaczęli często pisać do siebie w ciągu dnia: wysyłali sobie żarty, utwory muzyczne lub po prostu krótkie „KC" (stanowiące skrót słów: „Kocham Cię"). Relacja rozkwitała stopniowo od tego momentu. Pamiętaj, że nawiązanie i wzmocnienie więzi wymaga czasu. Okazywanie frustracji swoim dzieciom spowoduje jedynie zwiększenie dystansu między wami, a nie jego zmniejszenie.


Źródło: Pixabay

Słuchaj rad mamy

W wielu rodzinach mama ma o wiele większy dorobek praktyczny w rodzicielstwie niż tata. Tak więc, zamiast ponownie wymyślać koło na nowo, porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, jak porozumiewa się z dzieckiem. Czy twoje dzieci reagują na humor? W takim razie staraj się być zabawnym. Czy słyną z organizacji i precyzji? Zaangażuj się w planowanie tygodnia, włączając w to posiłki, czas na odrabianie lekcji i wyciszenie się przed snem. Jeżeli nadal czujesz się odrzucony, naśladuj wzorce więzi mamy z dziećmi.

Postępując tak, tworzysz równowagę w rolach, które - nawet gdy minie najgorsza pandemia - będą warte zachowania, ponieważ będą sprzyjać silniejszym związkom, stworzą szczęśliwsze życie domowe i przyniosą korzyści całemu gospodarstwu domowemu.

Autor: 
John Duffy / tłum. Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama