Hygge: co kryje się za duńską koncepcją szczęścia

Reklama

czw., 10/28/2021 - 22:25 -- MagdalenaL

Co to jest hygge?

O hygge w ostatnich latach było dużo w mediach. W dziesiątkach artykułów było opisane, czym rzekomo jest hygge. Jeśli masz tak samo jak ja, pewnie zachowałbyś takie samo skojarzenie: hygge ma coś wspólnego z przytulnością.

I jest tym – jak się za chwilę okaże – to już połowa sukcesu

Ale teraz od początku:

Pojęcie „hygge” pochodzi z języka norweskiego i znaczy tyle co dobre samopoczucie. Duden (słownik języka niemieckiego przyp. tł) tłumaczy hygge jako: „przytulność…” „błogość…”. Pod tym względem jesteś już bardzo blisko, jeśli zapamiętałeś słowo „przytulność”.

Ale jak pojęcie z języka norweskiego może stać się koncepcją szczęścia Duńczyków?

Tak, tego właśnie nikt nie wie. Duńczycy przywłaszczyli sobie po prostu to słowo. Ponieważ hygge jest tylko częścią ich filozofii życia. Na stronie www.visitdenmark.de/ jest o tym na nagraniu: „Hygge jest tylko namiastką duńskiej tradycji i ich sposobu życia”.

Do tej pory wszystko jasne. Tylko co w takim razie hygge ma wspólnego z twoim szczęściem?

Recepta na szczęście rodem z Danii

W mediach hygge jest często nagłaśniane jako powód tego, że Duńczycy są tacy szczęśliwi, genezą tego jest fakt, że Dania w World Happiness Report Narodów Zjednoczonych już trzy razy została wybrana na najszczęśliwszy naród na świecie: w 2012, 2013 i 2016 roku (w ścisłej czołówce przed Norwegią, Szwecją, Finlandią i Islandią).

6 składowych hygge:

  1. Uważność
  2. Spowolnienie
  3. Przytulność
  4. Wspólnota
  5. Przyjemność
  6. Harmonia

Czy hygge jest powodem, dla którego Duńczycy są tak szczęśliwi?

Chwila. Najpierw powinniśmy wyjaśnić sobie jeszcze jedną kwestię: Czy Duńczycy są faktycznie szczęśliwsi, niż reszta świata?

Obszerne naukowe badanie wykazało to wielokrotnie. Jednak takie porównujące rankingi szczęścia trzeba traktować z ostrożnością. Ponieważ poruszane jest w nich nie tylko zadowolenie z życia, ale także dużo innych aspektów, które mogłyby mieć wpływ na dobre samopoczucie ludzi. Są one jednak dużo dalej sięgające. Są to między innymi: Wartość PKB na osobę, życiowe oczekiwania, istnienie kogoś, na kim można polegać, postrzegana autonomia, ale także wolność od korupcji w kraju. Jak sam widzisz – dość obszerna lista.

Do tego dochodzi fakt, że zadowolenie z życia w takich ankietach jest sprawdzana przy pomocy jednego pytania („jak bardzo zadowoleni są państwo obecnie ogółem z życia?”). Jest jeszcze jedna kwestia, że powinno się być ostrożnym ze względu na porównania kulturowe, ponieważ różnice w przedstawianiu wyników mogą naprowadzić na społeczne wzorce.

Rankingi szczęścia są do rozpatrywania z dozą ostrożności i na samej podstawie ankiety nie możemy wyciągnąć niepodważalnych wniosków, że Duńczycy są szczęśliwsi, niż na przykład Niemcy.
 

Jak mogę korzystać z hygge?

To jest drugorzędne.

Faktem jest, że koncepcja hygge może być receptą na to, żeby wnieść do twojego życia trochę więcej szczęścia.

Co dokładnie daje hygge i jak możemy wdrożyć je w codzienne szczęście w naszym życiu? Odpowiedź znajdziesz w filmie:Hygge: Das steckt hinter dem dänischen Glückskonzept

Teraz twoja kolej. Co sądzisz o hygge i jakimi momentami hygge chciałbyś/ chciałabyś się delektować?

Autor: 
Katharina Tempel Tłumacz Magdalena Kulesza
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama