„Wyniki badań w jaki sposób post wpływa na utrzymanie wagi osób otyłych”

Reklama

czw., 11/25/2021 - 09:34 -- MagdalenaL

(CNN) – 5:2 dieta, rodzaj przerywanego postu, nie jest bardziej skuteczna niż tradycyjne podejście do utraty wagi. Zgodnie z tym, co naukowcy powiedzieli, wykazano to w pierwszym badaniu diety „zbliżonej do rzeczywistej".

Niemniej jednak naukowcy odkryli, że podejście, które obejmuje dwa dni dużego ograniczania kalorii (500 kalorii dla kobiet, 600 kalorii dla mężczyzn) i pięć dni rozsądnego jedzenia, zostało ocenione wyżej przez otyłych ludzi w badaniu, ponieważ było łatwe do wykonania.

 

„Udało nam się tutaj przedstawić pierwsze wyniki dotyczące skuteczności prostych porad dietetycznych 5:2 w warunkach rzeczywistych. Stwierdziliśmy, że chociaż dieta 5:2 nie była lepsza od tradycyjnego podejścia pod względem utraty wagi, użytkownicy woleli to podejście, ponieważ było prostsze i bardziej atrakcyjne" - powiedziała Katie Myers Smith, psycholog zdrowia i starszy pracownik naukowy na Queen Mary University of London, w oświadczeniu prasowym. Była ona autorką badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

Lekarze mogą chcieć rozważyć włączenie diety 5:2 jako część ich standardowej porady zarządzania wagą dla pacjentów, powiedziała.

 

W badaniu wzięło udział 300 otyłych osób z Tower Hamlets, śródmiejskiego obszaru o wysokim niedostatku żywności w Londynie. Uczestnicy albo stosowali schemat 5:2 albo bardziej konwencjonalne podejście do odchudzania, które kładło nacisk na spożywanie większej ilości warzyw i pełnoziarnistych produktów, wyeliminowanie żywności o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu, jedzenie mniejszych porcji i ćwiczenia.

 

„Skromne" wyniki

 

Wyniki obu podejść były bardzo podobne i „skromne", jak stwierdzono w badaniu.

Po sześciu miesiącach, osoby stosujące dietę 5:2 straciły średnio 1,8 kg (4 funty) w porównaniu do 1,7 kg (3,7 funtów) u osób na standardowej diecie. Po12 miesiącach, liczby te stanowiły odpowiednio 1,9 kilogramów (4,2 funtów) i 1,8 kilogramów (4 funtów).

 

Około 18% osób stosujących dietę 5:2 straciło co najmniej 5% masy ciała po roku, w porównaniu z 15% stosującymi konwencjonalne podejście.

Z grupy stosującej dietę 5:2, połowa uczestniczyła w sześciu sesjach wsparcia grupowego przez pierwsze sześć tygodni po wstępnej sesji informacyjnej.
Jednakże, jak wykazało badanie, wpływ wsparcia grupowego zmniejszył się z czasem.

Uczestnicy byli pozytywnie nastawieni do różnych metod odchudzania, ale ci, którzy stosowali dietę 5:2 częściej polecali ją innym i twierdzili, że są bardziej skłonni do kontynuowania tego podejścia.

Badanie było randomizowaną próbą kontrolną, uważaną za najbardziej rygorystyczny rodzaj badania, i chociaż liczba uczestników była większa niż w większości poprzednich badań przerywanego postu, autorzy stwierdzili, że „niektóre wyniki o znaczeniu granicznym mogłyby stać się jaśniejsze, gdyby wielkość próby była większa”.

Osoby stosujące się do konwencjonalnych wskazówek dotyczących utraty wagi były również bardziej skłonne, aby spróbować innych strategii, takich jak Weight Watchers, Slimming World lub innych diet. Ten czynnik mógł maskować efekty, ale nie byłoby to etyczne ani praktyczne, powstrzymanie uczestników próbujących alternatywnych metod, jak stwierdzili autorzy badania.

Zapisz się na biuletyn CNN's Jedz, ale lepiej: Styl śródziemnomorski. Nasz ośmioczęściowy przewodnik przedstawia pyszny styli życia wspierany przez ekspertów, który poprawi twoje zdrowie na całe życie.


Źródło: Pixabay 

Przerywany post
 

Niektórzy eksperci uważają, że naprzemienne poszczenie i jedzenie może poprawić zdrowie komórek poprzez pobudzanie przemian metabolicznych.


 

Podczas przełączania metabolicznego, komórki zużywają swoje zapasy paliwa i zamieniają tłuszcz na energię – „przełączają przełącznik" z magazynowania tłuszczu na jego oszczędzanie. Przerywany post może obniżyć ciśnienie krwi, pomóc w utracie wagi i poprawić długowieczność, sugeruje przegląd badań przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach, opublikowany w The New England Journal of Medicine.

Metoda ta nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich, szczególnie dla kobiet w ciąży i osób z takimi schorzeniami jak cukrzyca czy zaburzenia odżywiania.

 

Autor: 
Autor: Katie Hunt; Przekład: Magdalena Ambicka
Polub Plportal.pl:

Reklama