Uroki posiadania kota

Reklama

pt., 11/26/2021 - 00:10 -- MagdalenaL

Obecność kota wniesie do Twojego życia bezwarunkową miłość i przyjaźń. Posiadanie kociego przyjaciela może również pomóc złagodzić stres i poprawić stan zdrowia Twojego serca.

Opiekując się kotem, możesz stworzyć z nim niezwykle satysfakcjonującą więź. Zwierzęta te mają zdolność łagodzenia nerwów, a także potrafią być z miejsca gotowe do zabawy. Mimo, że koty są samotnikami, lubiącymi wędrówki i poznawanie terenu na własnych zasadach, są one również bardzo czułe w stosunku do swoich właścicieli i osób, którym ufają.

Koty zwykle uwielbiają wylegiwać się zwinięte w kłębek na Twoich kolanach, kiedy relaksujesz się po ciężkim dniu. Ten prosty gest może automatycznie uwolnić wszelkiego rodzaju dobroczynne substancje chemiczne do Twojego mózgu, dzięki którym spędzisz wieczór w dobrym nastroju, pozbawiony zmartwień. Każdy właściciel kota może potwierdzić to, jak bardzo jego futrzany przyjaciel pomaga mu się zrelaksować i odprężyć. Podczas gdy wiele osób po prostu uwielbia towarzystwo psów, do kota trzeba się przyzwyczaić - ale gdy już się z nim oswoi, trudno się od niego uwolnić.

Dlaczego koty są wspaniałymi zwierzętami domowymi

Uniwersalny charakter posiadania kota jest jednym z powodów, dla których tak wiele osób lubi kocie towarzystwo. Koty wspaniale sprawdzą się jako zwierzęta domowe, niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym domu, czy w małym mieszkaniu. Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem kota, oto niektóre z najważniejszych korzyści, dla których warto to zrobić:

 • Koty są łatwe w utrzymaniu. Być może najbardziej zachęcającą cechą kotów jest to, że ich utrzymanie jest mniej wymagające i kosztowne niż w przypadku psów, które wymagają spacerów, tresury, częstej pielęgnacji oraz większej ilości zabawek i uwagi. Koty również idealnie nadają się do mieszkań i życia w mieście. Nie potrzebują dużej przestrzeni do zabawy i eksplorowania - grzebanie w zakamarkach Twojej kuchni zajmie je na wiele godzin.
 • Są ciche. Koty mają tendencję do miauczenia, gdy są głodne, ale nie musisz się martwić, że wołający o uwagę pupil obudzi cię w środku nocy, czy będzie odciągać cię od Twoich zajęć. To sprawia, że sprawdzą się idealnie jako zwierzęta domowe w przypadku, gdy pracujesz w domu lub masz małe dzieci, które drzemią w ciągu dnia.
 • Są niezależne. Kot będzie przy Tobie, kiedy będziesz go potrzebował, ale potrafi też doskonale bawić się sam. Większość z nich nie potrzebuje - lub nie chce - ciągłej uwagi, więc nie będziesz mieć do czynienia z ich przepełnionymi żalem maślanymi oczami.
 • Dzięki nim Twój dom będzie wolny od szkodników. Prawdopodobnie już wiesz, że koty lubią polować na gryzonie. Ale są one również naturalnymi zabójcami owadów, zapewniają w ten sposób domownikom ochronę, o którą nie zadbają muchołówki, choć powinny. Wiele kotów czerpie ogromną przyjemność z zabijania insektów, takich jak muchy domowe i pająki, prawie tak, jak gdyby ktoś im za to płacił.
 • Mają długą żywotność. Najtrudniejszą rzeczą w posiadaniu zwierzęcia jest moment rozstania z ukochanym towarzyszem. Mimo, że najprawdopodobniej przeżyjesz więcej lat niż kot, to dzięki swojej żywotności będzie on przy tobie dłużej – być może nawet do 20 lat.

Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania kotów

Chociaż posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia domowego może przynieść niezliczoną ilość korzyści zdrowotnych, istnieją pewne właściwości charakterystyczne dla kotów. Oto kilka przykładów:

 • Obniżenie stresu i niepokoju. Właściciele kotów wiedzą, jak czas przeznaczony na pieszczoty lub zabawy z kotem może sprawić, by dzień stał się lepszy. Badania naukowe dowodzą również, że kocie mruczenie może uspokoić Twój system nerwowy i obniżyć ciśnienie krwi.
 • Poprawa stanu układu sercowo-naczyniowego. Osoby posiadające koty są w mniejszym stopniu narażone na choroby serca oraz udar.
 • Zapobieganie alergiom. Wszędzie słyszy się o tym, że sierść kota jest jednym z najczęściej występujących alergenów. Jednakże, jeśli dziecko ma kontakt z kotami już w ciągu pierwszych kilku lat życia, bardzo prawdopodobne jest to, że rozwinie się u niego system odpornościowy, który zwalcza nie tylko nadwrażliwość na koty, ale także inne rodzaje alergenów.
 • Zmniejszenie poczucia samotności. Koty są wspaniałymi zwierzęcymi towarzyszami. Darzą bezwarunkową miłością, która może być taka sama (a czasami nawet większa), jak w przypadku wielu ludzkich przyjaciół i innych bliskich osób.

Zabawa z kotem

Jedną z największych zalet posiadania kota jest to, że nie potrzebujecie wiele miejsca do wspólnej zabawy. W przeciwieństwie do dużych zwierząt, które wymagają większej przestrzeni, by móc aportować lub biegać, w przypadku kota wystarczy jedynie Twój salon i odrobina wyobraźni. Poza kłębkiem włóczki, istnieje wiele innych sposobów na zabawę i zacieśnianie więzi z kotem.

 • Pobawcie się w chowanego. Stara popularna zabawa z dzieciństwa może teraz stać się ulubioną rozrywką dla Ciebie i Twojej puchatej kulki. Po prostu schowaj pod kocem zabawkę lub inny interesujący dla zwierzęcia przedmiot i obserwuj, jak Twój kot ich szuka.
 • Puszczaj bańki mydlane. Kolejną zaletą posiadania kota jest jego zainteresowanie prostymi rzeczami, które nigdy nie słabnie. Puszczanie baniek może wydawać się rozrywką dla dzieci, ale gdy zobaczysz jak Twój kot fascynuje się latającymi w powietrzu tajemniczymi kulkami, na nowo wzbudzi to Twoje zainteresowanie tą zabawą. Koty uwielbiają łapać i przebijać bańki, pamiętaj tylko, aby ZAWSZE używać płynu do puszczania baniek, który nie będzie trujący.
 • Zorganizuj poszukiwanie jadalnych skarbów. Koty uwielbiają wyzwania, dzięki którym ich zmysły są wyostrzone, a żołądki pełne! Umieść smakołyki w trudno dostępnych miejscach w domu i obserwuj, jak Twój kot stara się je odnaleźć. Koty są tak zwinne, że możesz nawet ustawić dla nich przeszkody, które będą musiały pokonać. To może dodatkowo pobudzić Cię do większej aktywności!
 • Użyj aplikacji. Aplikacje na iPhone'a i Androida oferują gry, które zapewnią Twojemu kotu rozrywkę, taką jak łapanie ryb lub robaków pojawiających się na ekranie. Aby zdobyć dodatkowe informacje, otwórz znajdującą się poniżej sekcję „Uzyskaj dodatkową pomoc”.

Jak dbać o swojego kota

Chociaż koty są bardziej niezależne niż większość innych zwierząt domowych, posiadanie jednego z nich jest nadal dużym obowiązkiem. Potrzebują one zaangażowanego właściciela, który będzie dbać o to, by były tak szczęśliwe i zdrowe, jak to tylko możliwe. Oto lista rzeczy, których koty potrzebują:

 • Czysta kuweta. Większość kotów domowych to koty niewychodzące, co oznacza, że będziesz potrzebował dla nich kuwety. Kuweta jest wygodną opcją, ale musi być codziennie czyszczona, w celu uniknięcia nieprzyjemnych zapachów. Sklepy zoologiczne oferują do sprzedaży preparaty do żwirku, które ułatwiają usuwanie nieczystości i utrzymywanie świeżego zapachu.
 • Systematyczna pielęgnacja. Chociaż kot nie potrzebuje tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak pies, nadal wymaga podjęcia pewnych działań, aby Twój dom nie zamienił się w jedną wielką kulę włosów. Cotygodniowe czyszczenie zwykle wystarcza, w większości sklepów zoologicznych dostępne są łatwe w użyciu narzędzia do pielęgnacji kota.
 • Słupek do drapania. Wiele kotów ma tendencję do wdrapywania się na zasłony, meble i wszystko inne, co tylko wpadnie im w oko. Inwestując w słupek do drapania, nie tylko zapewnisz swojemu kotu potrzebne mu miejsce do ścierania pazurów, ale także zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy i frustracji.
 • Odpowiednio zbilansowana dieta. Skonsultuj się z weterynarzem, aby upewnić się, że Twój kot ma bogatą w składniki odżywcze dietę. Unikaj przekarmiania, które może prowadzić do otyłości i innych poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj również o tym, aby trzymać miski z jedzeniem i wodą z dala od kuwety, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia.
 • Bezpieczne otoczenie. Koty są małymi, delikatnymi zwierzętami, które dobrze sobie radzą żyjąc głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Chociaż wiele kotów uwielbia swobodne życie na zewnątrz, inne drapieżne zwierzęta oraz ruch uliczny mogą zagrażać ich bezpieczeństwu. Zawsze kontroluj miejsce pobytu swojego kota i umieszczaj na jego obroży identyfikator. Posiadanie mikroczipa pozwoli schroniskom i lekarzom weterynarii na łatwą identyfikację właściciela w przypadku, gdy kot się zgubi.

Jak radzić sobie z alergią na kota

Być może chciałbyś przyjąć kota pod swój dach, ale jedyną rzeczą, która Cię powstrzymuje jest katar i łzawienie oczu. Chociaż to prawda, że koty mogą wywoływać alergie, nie musi to od razu wykluczać możliwości ich posiadania. Większość reakcji alergicznych jest powodowana przez sierść zwierzęcia, a niektóre rasy wytwarzają jej znacznie więcej niż inne. Jeśli cierpisz na alergię, warto spędzić najpierw trochę czasu z różnymi kotami, zanim zdecydujesz się na adopcję lub zakup. A jeśli twój przyjaciel lub partner już posiada kota, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc ci w walce z tą nadwrażliwością.

 • Ogranicz wejście do niektórych pomieszczeń w domu. Jeśli masz alergię na kota, możesz na przykład spróbować trzymać go z dala od swojej sypialni i ograniczyć go tylko do kilku pomieszczeń w domu.
 • Myj ręce. Po bliskim kontakcie z kotem lub pogłaskaniu go, upewnij się, że umyłeś ręce wodą z mydłem, zanim dotkniesz twarzy lub przetrzesz oczy.
 • Stosuj oczyszczacze powietrza. Oczyszczacze powietrza zwalczają kocie alergeny oraz inne, takie jak na przykład roztocza kurzu, które mogą zalegać w powietrzu. Używanie oczyszczaczy może pomóc Ci żyć zdrowo i szczęśliwie z Twoim kotem.
 • Bądź konsekwentny w kwestii kąpieli. Kąpanie kota zmniejszy ilość jego sierści, a także sprawi, że kot będzie gładki i czysty.
 • Stosuj leki przeciwhistaminowe. Skonsultuj się z lekarzem lub pobliskim farmaceutą w sprawie najlepszego leku przeciwhistaminowego na Twoją kocią alergię. Najbardziej powszechne objawy, takie jak katar, mogą być często leczone środkami doustnymi, podczas gdy na opuchnięte, łzawiące oczy można zastosować krople do oczu.

Jak wybrać odpowiedniego kota dla siebie

Najpierw zbierz wszystkie potrzebne Ci informacje, a następnie wybierz kota od renomowanego hodowcy, ze schroniska lub z organizacji ratowniczej. Przy rozważaniu adopcji, należy pamiętać o następujących rzeczach:

 • Kocię czy dorosły kot? Kocięta potrafią szybko przystosować się do otoczenia, ale trzeba nauczyć je czystości i poświęcać im znacznie więcej uwagi niż dorosłemu kotu. Warto rozważyć wybór starszego kota, jeśli masz napięty grafik w pracy i nie masz czasu na ciągłą opiekę nad małym kociakiem. Z drugiej strony, starszy kot może mieć problemy zdrowotne, które będą wymagały częstszych wizyt u weterynarza.
 • Problemy z linieniem. Niektórym kotom wypada więcej sierści niż innym. Na przykład, kot rasy American Bobtail lub Cymric będzie linieć o wiele więcej niż kot syjamski.
 • Problemy zdrowotne. Zdrowy kociak lub kot będzie mieć lśniące oczy i błyszczącą sierść. Koty, które wyglądają na zbyt chude, mają nadwagę lub wydobywającą się wydzielinę z nosa mogą być schorowane.
 • Charakter i usposobienie. Podobnie jak ludzie, koty mogą różnić się pod względem osobowości i cech charakteru. Szukaj takiego, który będzie pasował do Ciebie i Twojego stylu życia. Na przykład, jeśli oczekujesz wielu pieszczot i głaskania, wybierz kota, który stale szuka uwagi opiekunów, a nie takiego, który syczy lub drapie. Jeśli uważasz, że znalazłeś odpowiedniego kota, postaraj się w miarę możliwości odbyć więcej niż jedno spotkanie ze zwierzęciem.

 

Uzyskaj dodatkową pomoc

Darmowe aplikacje dla kotów – Aplikacje na telefon i tablet, które zapewnią rozrywkę Twojemu kotu. (Pet Finder)

Wybór i opieka nad kotem – przewodnik (Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej Cornell)

Najlepsze koty dla dzieci – 14 ras, które świetnie dogadują się z dziećmi. (Animal Path)

Czy posiadanie kota jest dobre dla serca? – Wyjaśnienie korzyści dla układu sercowo-naczyniowego wynikających z bycia właścicielem kota. (WebMD)

Autor: 
Kai Lundgren, Robert Segal / tłum. Natalia Kochan
Polub Plportal.pl:

Reklama