Jak długo myć zęby? Sprawdź, co podpowiadają eksperci

Reklama

sob., 11/27/2021 - 10:11 -- MagdalenaL

Jak dowodzi badanie, im dłuższe mycie, tym większa szansa na pozbycie się osadu nazębnego, a najlepszy efekt można osiągnąć przy trzech lub czterech minutach. Czy oznacza to, że należy myć je dwa razy dłużej?

W latach 70. dentyści zalecali, by na higienę jamy ustnej poświęcać dwie minuty, z czasem radzili też używać szczoteczek z miękkim włosiem. Dzisiejsze zalecenia opierają się głównie na badaniu z lat 90. sprawdzającym ile czasu powinno się myć zęby, jakie techniki zastosować i jakiego typu szczoteczek używać.

Według jego wyników, dwie minuty wystarczyły na pozbycie się (ale nie w pełni) osadu nazębnego. Mimo że wiadomo już, że dłuższe mycie pozwala usunąć go więcej, wciąż nie ma dowodów na to czy wpływa też na długotrwałe zdrowie zębów.

Z tego co wiadomo o negatywnych skutkach osadu nazębnego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że im więcej się go pozbędziemy, w tym lepszej kondycji będą nasze zęby. Należy zaznaczyć, że ten brak długotrwałych wyników jest spowodowany tym, że długoletnie badania nie są łatwe do przeprowadzenia.

Głównym celem mycia zębów jest pozbycie się drobnoustrojów (czyli tzw. płytki nazębnej) z powierzchni zębów. W ich skład wchodzą bakterie i wirusy, które tworzą tzw. biofilm bakteryjny – bardzo lepką warstwę drobnoustrojów, którą może usunąć jedynie poprzez szczotkowanie.

Na rozpowszechnianie się drobnoustrojów mają wpływ szorstkie powierzchnie zębów (np. niektóre plomby), niedomywanie wszystkich miejsc szczoteczką (np. tych między zębami) lub noszenie aparatu ortodontycznego. Biofilm bakteryjny pojawia się na zębach już po kilku godzinach od umycia, dlatego powinniśmy je szczotkować dwa razy dziennie.

Zarówno nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jak i zbyt rzadkie mycie zębów może prowadzić do wystąpienia kamienia nazębnego, który może spowodować stan zapalny czy zapalenie dziąseł. Stan zapalny nie jest zazwyczaj bolesny, ale często występuje przy nim krwawienie dziąseł i nieświeży oddech, za to biofilmy bakteryjne mogą prowadzić nawet do próchnicy.

Odpowiednia metoda mycia

Celem szczotkowania jest pozbycie się z zębów jak największej ilości płytki nazębnej.

Badania wskazują na to, że im dłużej myje się zęby (od dwóch do czterech minut), tym lepsze efekty. Poświęcając więcej czasu na higienę jamy ustnej, mamy większe szanse na skuteczne umycie i dostanie się szczoteczką do trudno dostępnych miejsc.

Jednak pamiętaj, by nie robić tego za często (czyli więcej niż dwa razy dziennie), nie szczotkować za mocno i nie używać pasty ani szczoteczki powodujących ścieralność zębów. Szczególnie stosowanie takiej pasty i twardej szczoteczki może uszkodzić zęby i dziąsła.

Istnieje wiele sposobów, za pomocą których można poprawnie umyć zęby. Jedną z najbardziej polecanych jest lekko zmieniona metoda Bassa, polegająca na szczotkowaniu do linii dziąseł i poniżej niej. Jej celem jest pozbycie się płytki nazębnej, która może powodować stan zapalny.

Zaleca się wykonywać delikatne ruchy szczoteczką tak, by nie uszkodzić twardych i miękkich tkanek zęba, choć nie jest najważniejsze z jaką siłą będzie się szczotkować.

Od wielu czynników zależy to jakiej metody, szczoteczki, pasty, czy nici dentystycznej należy używać. Niektórzy, na przykład, mają słabsze zęby od picia dużej ilości napojów gazowanych zawierających kwas węglowy.

Może to oznaczać, że jeśli będą używać twardej szczoteczki lub pasty powodującej ścieralność zębów, w przyszłości będą bardziej narażeni na ich dalsze uszkodzenia. Należy skonsultować się z dentystą, by dowiedzieć się jaka metoda szczotkowania będzie dla nas najlepsza.

Zalecane jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czyli po prostu korzystanie z nici dentystycznej. Jak wynika z badań, pomaga to zapobiegać próchnicy zębów i zapaleniu dziąseł.

Najbardziej skutecznym sposobem na nitkowanie jest przesuwanie nici lekko w górę między dziąsłem a zębami tak, by ząb był nią cały czas owinięty.

Jeszcze bardziej skuteczna może być specjalna szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych. Mniej wiadomo o tym jak sprawdzają się wykałaczki, szczoteczki elektryczne lub skrobaczka do języka.

Powszechnie wiadomo, że należy szczotkować zęby dwa razy dziennie po dwie minuty, ale by dokładnie wyczyścić wszystkie, warto używać odpowiedniej metody. Co więcej, szczotkowanie dłużej niż przez dwie minuty usuwa większą ilość płytki nazębnej i poprawia ogólną higienę jamy ustnej.

 

Autor: 
Autor: Josefine Hirschfeld; Tłum. Justyna Sitarz
Polub Plportal.pl:

Reklama