Rodzice twierdzą, że ich dzieci nie są tak wdzięczne, jak powinny, wynika to z sondażu

Reklama

ndz., 11/28/2021 - 20:20 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Dzisiejsze dzieci nie są wystarczająco wdzięczne, mówią ich rodzice. Uniwersytet Michigan ma kilka pomysłów na to, jak pielęgnować wdzięczność u dzieci.

Sezon na dziękczynienie nie może przyjść wystarczająco szybko dla niektórych rodziców.

Czterech na pięciu rodziców, którzy odpowiedzieli na ankietę z University of Michigan Health mówiło, że dzieci dzisiaj nie są wystarczająco wdzięczne.

Rodzice, którzy odpowiedzieli na ankietę, twierdzą, że uczą swoje dzieci magicznych słów „proszę i dziękuję”. Jednakże, jeśli chodzi o czyny nad słowami, w wypadku dzieci i rodziców, mogą być niewystarczające, powiedziała Sarah Clark, naukowiec z Uniwersytetu Michigan i współkierownik ankiety.

Prawie wszyscy rodzice twierdzą, że można nauczyć dzieci wdzięczności, a trzy czwarte rodziców twierdzi, ze uczenie wdzięczności jest priorytetem. Najczęstsze sposoby, jakie rodzice uczą dzieci aby okazać wdzięczność, to mówienie „proszę i dziękuję”, a następnie egzekwowanie obowiązków. Nieco ponad jedna trzecia rodziców stosuje strategie takie jak oddawanie zabawek lub ubrań oraz odmawianie modlitwy dziękczynnej.

„Mam nadzieję, że ankieta taka jak ta spowoduje, że niektórzy rodzice zatrzymają się i zastanowią: ‘Czy mamy jakiś cel w nauczaniu naszych dzieci, jak być wdzięcznym?’”, powiedział Clark.

Krajowa próba obejmuje rodziców dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Szpital Dziecięcy im. C.S. Motta na Uniwersytecie Michigan przeprowadza comiesięczne ankiety w celu obserwacji stanu zdrowia dzieci. Sondaż „celowo” nie zdefiniował wdzięczności; Clark powiedział, że rodzice muszą mieć własną interpretację tego słowa.

W raporcie badania podano również pięć strategii pielęgnowania wdzięczności u dzieci – w tym mówienie „dziękuję”, rozmawianie o wdzięczności, pomoc w obowiązkach rodzinny, wolontariat, darowizny.

Modelowanie zachowania

Badania wykazały, że wyrażanie wdzięczności może poprawić zdrowie psychiczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Ale dzieci nie rozwijają wdzięczności automatycznie – rodzice muszą modelować i tworzyć strategie, aby nauczyć dzieci tych zachowań, powiedział Clark. Wolontariat i praca społeczna mogą pomóc dzieciom dostrzec, za co powinny być wdzięczne i co mogą zrobić dla innych, czytamy w raporcie.

Emily Conder, naukowiec i doktorantka na wydziale psychologii i rozwoju człowieka Vanderbilt Univeristy, opublikowała badania na temat tego, jak dzieci mogą rozwijać negatywne uprzedzenia wobec ludzi po usłyszeniu negatywnych słów. Dzieci mogą również modelować zachowania ze źródeł pośrednich.

„Ważne jest, aby pamiętać jako rodzice, że modelowanie pochodzi od ciebie, a także pochodzi od tego, co jest w telewizji i co słyszą z innych źródeł”, powiedział Conder.

Rodzice mogą również odgrywać rolę w tym, jak dzieci przetwarzają i wyrażają emocje, powiedziała Ashley Ruba, badaczka podoktorska w Laboratorium Emocji Dziecka na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

Powiedziała, że kiedy rodzice rozmawiają ze swoimi dziećmi o emocjach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, dzieci lepiej rozumieją, co czują i jak reagować.

„Wdzięczność może być socjalizowana w podobny sposób ... rozmowy o rzeczach, za które jesteś wdzięczny i dlaczego jesteś wdzięczny za te rzeczy" - powiedziała Ruba.

Dojrzewanie w czasie pandemii

Emocjonalne i fizyczne żniwo pandemii obciąża i tak już skomplikowany etap życia dziecka. Depresja i niepokój wśród młodych ludzi podwoiły się podczas pandemii, wykazała analiza opublikowana w sierpniu.

Ruba powiedziała, że izolacja społeczna i brak zajęć w szkole mogą być przerażające dla młodszych dzieci. Ale strategie takie jak rozmowa o uczuciach dzieci i prowadzenie dziennika wdzięczności mogą pomóc.

Rodzicielstwo w czasie pandemii wcale nie jest łatwiejsze.

„Od rodziców wymagamy bardzo wiele. Muszą wiele zrobić. ... To było kilka ciężkich lat dla dzieci, więc dobrze jest dać im trochę luzu", powiedział Clark. „Ale nie porzucaj całkowicie tej rodzicielskiej odpowiedzialności za inne rzeczy, których musisz uczyć swoje dzieci i które musisz modelować".

Ponieważ zbliżamy się do sezonu świątecznego, Clark powiedział, że prezenty i dawanie są doskonałą okazją, aby zacząć. Wrzuć kartkę z podziękowaniem do rutyny otwierania prezentów lub dodaj wolontariat do rodzinnych tradycji świątecznych.

„Nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Święto Dziękczynienia i cały okres świąteczny to naprawdę łatwy czas, aby dzieci zaczęły działać", powiedział Clark. „To jest to, co nazywamy momentem, w którym można uczyć".

Autor: 
Sherry Liang / tłum. Magdalena Hałasa
Polub Plportal.pl:

Reklama