Spodziewasz się dziecka? Oto jak przygotować swoje finanse

Reklama

sob., 12/04/2021 - 14:00 -- MagdalenaL

Źródło: Pixabay 

Przygotowania do narodzin dziecka nie kończą się tylko na wyborze imienia czy urządzaniu pokoju dziecięcego. Wymagają one również planowania finansowego.

Szacowany koszt wychowania dziecka od urodzenia do 17 roku życia wynosi średnio 233 610 dolarów, czyli 12 189 dolarów rocznie, dla rodziny o średnich dochodach (z dwójką dzieci) w USA – jak wynika z danych opublikowanych w raporcie Departamentu Rolnictwa USA z 2017 roku.

„Łatwo jest dać się pochłonąć emocjom związanym z ciążą i zignorować sprawy praktyczne" - powiedziała Deborah Meyer, certyfikowany doradca finansowy i dyrektor generalny WorthyNest. „Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć planowanie finansowe dla noworodka".

Oto cztery ruchy finansowe, które możesz wykonać, aby przygotować się na utrzymanie swojego maluszka:

Pieniądze, Zysk, Finanse, Biznes, Powrót

Źródło: Pixabay

 

1. Stwórz budżet dla dziecka

Nie da się uniknąć słowa na "B", gdy spodziewasz się dziecka. W rzeczywistości posiadanie budżetu jest jednym z najważniejszych kroków finansowych, jakie możesz podjąć.

Tworząc budżet, bądź realistą co do swoich wydatków i zachowaj elastyczność. Wcześniejsze sprawdzenie, ile pewne rzeczy będą kosztować, może okazać się bardzo pomocne.

Opieka nad dziećmi jest dobrym punktem wyjścia, ponieważ często jest to największy wydatek w wielu budżetach rodzinnych.

Według raportu Center for American Progress z 2019 r., postępowej grupy ekspertów think tanku, koszt opieki nad dziećmi wynosi średnio 14% dochodów średniej klasy pracujących amerykańskich rodzin z dwójką dzieci, które zarabiają od 50 000 do 100 000 USD rocznie. W przypadku rodzin o niższych dochodach jest to ponad dwukrotnie więcej, bo średnio 35%.

Należy również wziąć pod uwagę wydatki zarówno przed jak i po urodzeniu dziecka. Może to obejmować koszty leczenia, zajęć prenatalnych, a także artykułów związanych z dzieckiem, takich jak pieluchy i foteliki samochodowe.

W wielu przypadkach członkowie rodziny lub przyjaciele mogą pomóc w zaopatrzeniu się w podstawowe rzeczy, takie jak ubrania, lub inne przedmioty o dużym budżecie, jak na przykład wózek. Innym sposobem na zaoszczędzenie na ubraniach, zabawkach i meblach jest prośba o przekazanie ich od znajomych.

Jednak nawet jeśli te zakupy są uwzględnione, Meyer sugeruje, aby przeznaczyć co najmniej 150 dolarów miesięcznie na dodatkowe koszty związane z dzieckiem.

W ten sposób zapewnisz swojej rodzinie zdrową rezerwę finansową na pokrycie innych powtarzających się lub nieoczekiwanych wydatków związanych z dzieckiem.

Ludzie, Facet, Kobieta, Para

Źródło: Pixabay

 

2. Porozmawiaj o pieniądzach i zrób plan z partnerem

Wiele firm oferuje jakąś formę urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Powinieneś dowiedzieć się od pracodawcy, jakie plany urlopów rodzinnych oferuje oraz jakie są szczegóły, dotyczące twojego ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie porozmawiaj ze swoim partnerem o kolejnych krokach.

„Zacznij myśleć o tym, jak te pierwsze miesiące mogłyby potencjalnie wyglądać" - powiedziała Danna Jacobs, certyfikowany doradca finansowy i współzałożyciel Legacy Care Wealth.

Zdecyduj, czy jedno lub oboje rodziców zostanie w domu, czy będzie pracować.      W ten sposób można uzyskać lepsze wyobrażenie o dostępnych dochodach i przepływach pieniężnych w gospodarstwie domowym w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka.

Powinieneś również wziąć pod uwagę składki emerytalne twojego gospodarstwa domowego i to, czy będziesz musiał ograniczyć lub zwiększyć tę kwotę w oparciu o swój budżet. Spłata wysoko oprocentowanych długów, takich jak karty kredytowe, oraz sfinalizowanie wszelkich zamierzeń związanych z finansowaniem planu oszczędnościowego dla twojego noworodka, to kolejne istotne kroki, które powinieneś rozważyć.

W przypadkach, gdy rozmowa o finansach z partnerem okazuje się być niewygodna lub trudna, spróbuj współpracować z profesjonalistą finansowym, takim jak doradca finansowy lub coach, aby utrzymać was na właściwej drodze do osiągnięcia celów finansowych i budżetu.

„Rozmowy o pieniądzach z partnerem mogą być niezręczne, nawet jeśli nie spodziewacie się dziecka" - mówi Deborah Meyer. „Dobry trener finansowy lub doradca może być pomocny w złagodzeniu napięcia, jeśli każda rozmowa o pieniądzach kończy się kłótnią".

Praca z profesjonalistą finansowym może również pomóc w przejściu przez główne zmiany w stylu życia, takie jak uzyskanie bezpieczniejszego samochodu lub przeprowadzka do większego lokalu, aby zrobić miejsce dla noworodka.

Monety, Grosze, Pieniądze, Waluta

Źródło: Pixabay

 

3. Zapewnij większe oszczędności

Posiadanie odpowiednich oszczędności może przygotować twoją nową rodzinę na finansowy sukces.

Zazwyczaj przyjmuje to formę funduszu awaryjnego, który według ekspertów finansowych powinien składać się z trzech do sześciu miesięcy wydatków na życie.

Jeśli dodamy do tego dziecko, może to być więcej niż potrzebowaliśmy wcześniej. Skoro twoje wydatki będą się zmieniać, będziesz chcieć to uwzględnić, zwiększając kwotę swoich rezerw na nagłe wydatki.

Żeby wymyślić odpowiednią liczbę docelową, weź pod uwagę miesięczne wydatki, takie jak opieka dzienna, jedzenie dla dziecka, hipoteka i płatności za samochód.

„Zawsze dobrze jest zorientować się, jak wygląda ta liczba i zacząć oszczędzać na nią z wyprzedzeniem, zanim pojawią się dodatkowe wydatki związane z dzieckiem" - mówi Danna Jacobs.

Płeć Żeńska, Dziennik, Pisać, Piękny

Źródło: Pixabay

 

4. Zachowaj oszczędny sposób myślenia

Oprócz proszenia o rzeczy używane, inne sposoby na oszczędzanie mogą obejmować karmienie piersią (jeśli to możliwe), wybieranie wielofunkcyjnego sprzętu dla dziecka, kupowanie rzeczy lub ubrań z drugiej ręki, robienie własnego jedzenia dla dziecka i zatrudnianie krewnych do opieki nad dzieckiem zamiast płacenia za opiekę z zewnątrz.

Innym sposobem na oszczędzanie jest szukanie porad u innych rodziców.

„Największym błędem jest nie rozmawianie z innymi rodzicami maluchów,” powiedziała. „Oni są już nieco po pozbawionym snu noworodkowym etapie rodzicielstwa, ale wystarczająco blisko, aby pamiętać o dodatkowych wydatkach finansowych, związanych z dzieckiem”.

Autor: 
Jazmin Goodwin / tłum. Magdalena Ambicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama