Cztery sposoby na bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasła internetowe

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 18:13 -- MagdalenaL

Przed ponad 15 lat specjaliści twierdzili, że za niedługo nikt nie będzie używał haseł internetowych. Bill Gates twierdził, że nastąpi to w 2004 roku, a Microsoft obstawiał 2021. W międzyczasie było dużo podobnych zapewnień, jak i nieustannej krytyki haseł jako nieodpowiedniej ochrony danych.

Mimo to wciąż są podstawowym środkiem cyberbezpieczeństwa. Co więcej, nie zapowiada się na to, by miały nagle zniknąć. Niestety, duża część osób nie korzysta z nich bezpiecznie i nie kieruje się wskazówkami ekspertów.

Bardzo często zdarza się, że specjaliści i firmy obwiniają użytkowników o podawanie za prostych haseł. Mimo tej krytyki, system wciąż pozwala je wprowadzać.

Wiele stron nie oferuje żadnych wskazówek czym kierować się przy wyborze hasła, zakładając pewnie, że każdy to wie, a jeśli nie, to znajdzie o tym informacje. Jednak jak widać wcale tak nie jest, duża część osób wciąż używa banalnych haseł.

Przestarzałe rady

Strony internetowe nie tylko nie oferują pomocy, często też mają nieaktualne wymagania co do haseł. Na pewno miałeś do czynienia z systemem, który wymagał skomplikowanego hasła, składającego się z wielkich liter, cyfr lub znaków specjalnych.

Aktualnie zaleca się, by hasło było jak najdłuższe, a jeśli ktoś chce, może być też skomplikowane (tak jak wciąż wymagają tego niektóre strony).

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zaleca stworzenie długiego hasła, składającego się z trzech losowych słów, przez co będzie dłuższe i łatwiejsze do zapamiętania od standardowych propozycji.

Moje próby ustawienia hasła

Dużo stron internetowych wcale nam nie pomaga, podając wskazówki jakie hasło ustawić dopiero po wpisaniu nieodpowiedniej, ich zdaniem, propozycji. Próbowałam wymyślić hasło na jednej z takich stron. Przez większość czasu dostawałam wskazówki co poprawić. Ale hasło, które zaakceptowano - steve! było dość krótkie i przewidywalne. 

Po kolejnych próbach zauważyłam, że reszta dość oczywistych haseł również została przyjęta, np. 1234a!, abcdel czy qwert!. Wszystkie z nich spełniały podane warunki, nawet Furnell1, które powinno być uznane za zbyt łatwe, tym bardziej, że wpisałam Furnell jako moje nazwisko.

Według zasad, nie powinniśmy używać haseł, które są nam podpowiadane przez system czy takich, które możemy stworzyć, podążając za wskazówkami.

Niektóre strony brak wskazówek rekompensują ocenianiem jak silne jest wpisane hasło. Jednak, mimo że dostarczają nam opinię, cały czas nie jest to wskazówka jak stworzyć odpowiednie.

Na innej stronie wprowadziłam łatwe hasło (składające się tylko z liter). Wyświetlił mi się jedynie komunikat, że jest za proste. Jeśli ktoś naprawdę próbowałby ustawić takie hasło, powinien dowiedzieć się dlaczego jest za proste. Oczywiście, można znaleźć strony, które oferują szczegółowe wyjaśnienia i podpowiedzi, ale większość z nich tego nie robi.

Zasady, których należy przestrzegać

Jeśli już opisałam to w jaki sposób niektóre strony nie pomagają w wybraniu odpowiedniego hasła, błędem byłoby, gdybym sama nie podała wskazówek. Poniżej znajduje się kilka zaleceń Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni:

  1. Używaj silnego hasła, za każdym razem innego do każdego konta – utrudni to innym dostanie się do wszystkich twoich kont.
  2. Stwórz silne hasło, składające się z trzech losowych słów – to zapewni, że będzie silniejsze i łatwiej zapadające w pamięć.
  3. Zapisz hasło w przeglądarce – na pewno go wtedy nie zapomnisz.
  4. Ustaw dodatkowe zabezpieczenia – nawet jeśli ktoś odgadnie twoje hasło, wciąż nie będzie miał dostępu do konta.

 

Ważne jest również, by nie ustawiać tego samego hasła na różnych kontach, ponieważ gdy stracimy dostęp do jednego, jednocześnie tracimy dostęp do wszystkich. Co więcej, nie należy ujawniać ich innym, wtedy nie jest już jedynie naszą własnością. Należy też pamiętać o tym, by nie trzymać listy swoich haseł w łatwym do znalezienia miejscu. Za to dobrym pomysłem jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu takim jak menadżer haseł.

To dość niepokojące, że używamy haseł od dekad, a wciąż nie umiemy tego prawidłowo robić. Warto zaznaczyć, że to zaledwie jeden aspekt cyberbezpieczeństwa, o które przecież powinniśmy dbać. Nie wróży to dobrze bezpiecznemu korzystaniu z Internetu.

Autor: 
Autor: Miriam Frankel Tłum. Justyna Sitarz
Polub Plportal.pl:

Reklama