Holendrskie dzieci są najszczęśliwsze na świecie?

Reklama

pon., 12/06/2021 - 19:56 -- MagdalenaL

Źródło: https://www.francesoir.fr/politique-monde/unicef-enfants-pays-bas

UNICEF opublikował we wrześniu 2020 roku raport, który potwierdza pogląd, że życie w „bogatym” lub „rozwiniętym” kraju nie gwarantuje szczęścia. Wyniki raportu pokazują, że poziom niezadowolenia dzieci w kilku bogatych krajach, takich jak Francja, jest wysoki, pomimo pozytywnych wskaźników zdrowia fizycznego i psychicznego. Według tego raportu, to Holandia przoduje pod względem dobrostanu dzieci. Tutaj przedstawiamy powody tego sukcesu. 

Holandia plasuje się powyżej średniej w zakresie opieki nad dziećmi

Podobno holenderskie dzieci należą do najszczęśliwszych na świecie. Dlaczego tak jest? Anita Cleare, autorka „The Working Prent’s Survival guide”, stwierdziła w wypowiedzi dla CNBC, że w szczęściu dzieci ważne jest zrozumienie roli czynników społeczno-ekonomicznych. Po pierwsze, Holandia , podobnie jak inne kraje bogate, zaspokaja potrzeby związane ze zdrowiem fizycznym, dzięki infrastrukturze państwowej, którą w tym celu przewidziano. Jednak tym, co wyróżnia ją na tle innych krajów, jest społeczno kulturowy sposób podejścia do rodzicielstwa. Asertywny styl rodzicielski, który ustanawia „jasne granice z dużą ilością miłości i ciepła, od zawsze wiązał się z pozytywnymi rezultatami w wychowaniu dzieci”, wyjaśnia specjalistka. Holendrzy potrafią także rozmawiać na trudne tematy, które mogą być uważane za niewygodne lub wstydliwe w innych krajach. Tak więc „językowe tabu”, które nie jest zbyt rozwinięte w Holandii, obecnie jest w pewnych kulturach i środowiskach czynnikiem szkodliwym dla dobra dzieci. 

Niekonkurencyjna edukacja 

Holendrzy mają reputację bardzo integracyjnych uczniów akademickich, ceniących różnorodność, zwłaszcza jeśli chodzi o wielorakie umiejętności, a to przekłada się na liczby. Badanie UNICEF wykazało, że holenderscy 15-latkowie mieli silne poczucie przynależności do szkoły, a ich satysfakcja z życia była wyższa niż w którymkolwiek z pozostałych badanych krajów. Według Anity Cleare wynika to z pewnego typu  inkluzyjnego podejścia, które jest również obecne w rodzicielstwie. 81% holenderskich 15-latków uważa, że łatwo mogą się zaprzyjaźnić, co było jednym z najwyższych wyników wśród 41 krajów uwzględnionych w artykule. „Myślę, że dorastanie w kulturze, w której celebruje się wyjątkowe cechy każdego dziecka i gdzie dzieci mogą być tym, kim chcą, nie będąc przy tym oceniane, może sprawić, że przyjaźnie staną się bardziej trwałe. Zwiększy to poziom szczęścia dzieci” – mówi ekspertka w dziedzinie pozytywnego rodzicielstwa, zauważając, że w dzisiejszych czasach jest to tym bardziej ważne, ponieważ presja, pod jaką znajdują się teraz dzieci, wzrasta ze względu na wpływ mediów społecznościowych.  

Rozbudzanie pasji do nauki i wolontariat

Amanda Gummmer, założycielka organizacji rozwoju umiejętności Good Play Guide, powiedziała, że w Holandii zamiast koncentrować się na sukcesie akademickim, szkoła pracuje nad rozwijaniem umiejętności i pasji do nauki. Z kolei rodzice muszą pamiętać, że „wyniki egzaminów to nie koniec świata” i  powinni skupić się na pobudzaniu ciekawości dziecka. W Norwegii, która znalazła się na trzecim miejscu na liście najszczęśliwszych dzieci UNICEF, istniała „kultura jedności”, czyli kultura, która ceni zaangażowanie na rzecz społeczności: „Pomaganie innym jest dobre dla zdrowia, więc pomyśl o tym, w jaki sposób cała twoja rodzina może przyczynić się dla dobra społeczności” - powiedziała, sugerując wolontariat, jako dobrą praktykę zdrowia psychicznego.

Autor: 
Francesoir / tłum. Piotr Nachyła
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama