Kobiety w USA są skazywane na więzienie za poronienia

Reklama

pon., 12/06/2021 - 20:09 -- MagdalenaL

(źródło obrazka: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-59214544)

Brittney Poolaw została skazana na cztery lata więzienia

Kiedy 21-letnia rdzenna Amerykanka z Oklahomy została skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci po wystąpieniu poronienia, ludzie byli oburzeni. Ale nie była jedyna.

Brittney Poolaw była w około czwartym miesiącu ciąży, kiedy straciła dziecko w szpitalu w styczniu 2020 roku.

 

W październiku tego roku została oskarżona i skazana na cztery lata więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci pierwszego stopnia jej nienarodzonego syna.

To, w jaki sposób przeszła od poronienia do więzienia za zabicie swojego płodu, stało się przedmiotem wielu dyskusji w sieci i w prasie. Niektórzy w mediach społecznościowych zauważyli, że wyrok zapadł w czasie miesiąca świadomości utraty ciąży w USA. Inni porównywali sprawę do dystopijnej powieści Margaret Atwood „Opowieść Służebnicy”.

 

Po przybyciu do szpitala na leczenie, Poolaw przyznała się do zażywania niedozwolonych środków odurzających w czasie ciąży.

Następnie raport lekarza sądowego, do którego dotarło BBC, wykazał ślady metamfetaminy w wątrobie i mózgu jej nienarodzonego syna.

Biegły nie określił przyczyny śmierci płodu, zauważając, że anomalia genetyczna, przerwanie łożyska lub zażywanie metamfetaminy przez matkę mogły być czynnikami przyczyniającymi się do śmierci.

 

Prawnicy Poolaw zapowiedzieli, że będą odwoływać się od wyroku sądu. Prokurator, który wniósł jej sprawę do sądu odmówił komentarza, gdyż postępowanie jest w toku.

Jednak historia Poolaw to tylko wierzchołek góry lodowej, jak twierdzi Dana Sussman, zastępca dyrektora wykonawczego National Advocates of Pregnant Women (NAPW), grupy działającej na rzecz kobiet w ciąży.

 

„Przypadek Britney naprawdę poruszył nasze serce”, powiedziała pani Sussman. „To nie jest tak rzadkie, jak ludzie przypuszczali”.

Organizacja pomaga w apelacji Poolaw, a także śledzi zatrzymania i przypadki „siłowej interwencji" wobec kobiet w ciąży w USA.

W latach 1973-2020 NAPW odnotowała 1600 takich przypadków, z czego około 1200 miało miejsce tylko w ciągu ostatnich 15 lat.

 

Chociaż niektóre z nich dotyczyły kobiet, które zostały aresztowane za takie rzeczy jak upadek lub poród w domu, zdecydowana większość dotyczyła narkotyków, a kobiety z ciemnym kolorem skóry były nadmiernie reprezentowane.

Ostatnia fala spraw karnych jest częścią „unikalnego amerykańskiego zjawiska" na skrzyżowaniu amerykańskiej „wojny z narkotykami" i ruchu na rzecz tożsamości, powiedziała Sussman.

 

Co to jest człowiek?

Kwestia narażenia płodu na kontakt z narkotykami stała się głównym tematem debaty kulturowej w latach 80-tych, kiedy termin „crack baby" zaczął być używany do opisania dzieci urodzonych przez matki uzależnione od narkotyków.

Używanie narkotyków w czasie ciąży wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, w tym zwiększonym ryzykiem poronienia i urodzenia martwego płodu, ale rzeczywisty wpływ używania narkotyków na płód jest bardzo zróżnicowany. Badania z lat osiemdziesiątych, w których twierdzono, że dzieci matek uzależnionych od kokainy cierpią na skrajne wady rozwojowe, zostały później obalone.

 

Od tego czasu kolejne epidemie narkotykowe – od zażywania metamfetaminy po kryzys opioidowy – sprawiły, że kwestia ta wciąż pozostaje w centrum uwagi.

W tym samym czasie kilka stanów USA uchwaliło prawa utrudniające wykonanie aborcji. Podczas gdy ludzie sprzeciwiają się aborcji z różnych powodów, często moralnych lub religijnych, jedna część sporu koncentruje się na pojęciu osobowości.

 

„Koncepcja osobowości jest w gruncie rzeczy dość prosta” – powiedziała Sarah Quale, prezes Personhood Alliance Education, organizacji pro-life.

„Osobowość deklaruje, że ludzie są ludźmi i że nasza równość opiera się na naszym człowieczeństwie. Nic nie zmienia naukowego faktu, że jesteśmy biologicznie ludzcy od samego początku aż do samego końca. Dlatego, jako ludzie, zasługujemy na równą ochronę w świetle prawa, ponieważ posiadamy wrodzone, naturalne prawa”.

 

Ruch na rzecz osobowości pomógł przeforsować prawa, które wykraczają poza regulowanie dostępu do aborcji, aby rozszerzyć prawa i ochronę płodu, tak jakby był on urodzonym obywatelem państwa.

Personhood Alliance Education odrzuca również takie rzeczy, jak umieranie medycznie wspomagane, badania niszczące embriony i handel ludźmi.

 

Podczas gdy organizacja nie ma stanowiska w sprawie tego, czy prawo powinno ścigać matki, które używają narkotyków, pani Quale powiedziała, że „osobiście popiera środki, które chronią nienarodzone dzieci przed szkodą, która występuje, gdy matka zażywa narkotyki w czasie ciąży”.

„Ale nasz system prawny musi nie tylko brać pod uwagę kwestie odpowiedzialności i konsekwencji, ale także skupić się na odbudowie i powrocie do zdrowia osób uzależnionych od narkotyków” – dodała.

 

Prawa, które chronią – czy szkodzą?

Według Instytutu Guttmachera, instytutu badawczego zajmującego się ochroną praw dziecka, zażywanie narkotyków w czasie ciąży jest uznawane za znęcanie się nad dzieckiem na mocy ustaw cywilnych w 23 stanach.

W połowie wszystkich stanów USA pracownicy służby zdrowia są zobowiązani do zgłaszania kobiet w ciąży podejrzanych o zażywanie narkotyków.

W 2006 r. Alabama uchwaliła ustawę o „zagrożeniu chemicznym", zgodnie z którą „narażenie dziecka na kontakt, spożywanie, wdychanie lub kontakt z substancją kontrolowaną, substancją chemiczną lub środkami odurzającymi jest przestępstwem”. Dochodzenie przeprowadzone przez ProPublica wykazało, że ponad 500 kobiet zostało oskarżonych w ciągu dekady od uchwalenia ustawy.

 

Tennessee próbowało pójść za przykładem, uchwalając podobne prawo w 2014 roku, ale wygasło ono dwa lata później i nie zostało odnowione.

W jednym z hrabstw Kalifornii, dwie kobiety zostały skazane za rzekome zabicie swoich dzieci po tym, jak urodziły martwe dziecko i uzyskały pozytywny wynik testu na obecność nielegalnych narkotyków. Zarzuty morderstwa przeciwko Chelsea Becker zostały wycofane w tym roku, po tym jak spędziła półtora roku w więzieniu, ponieważ nie była w stanie wpłacić kaucji w wysokości 2 milionów dolarów (1,5 miliona funtów). Tymczasem Adora Perez jest mniej więcej w jednej trzeciej drogi przez 11-letni wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci, po tym jak przyznała się do winy, aby uniknąć surowszego oskarżenia o morderstwo. Obecnie stara się ona o apelację.

 

Obie kobiety były ścigane na podstawie tak zwanych „ustaw o przemocy wobec płodu”, które istnieją w co najmniej 38 stanach.

Przepisy te miały na celu pomóc w karaniu sprawców, którzy krzywdzą kobiety w ciąży. Wiele z nich zostało wprowadzonych przez prawo federalne z 2004 roku, uchwalone po zabójstwie ciężarnej Laci Peterson przez jej męża.

Jednak wiele z tych przepisów jest niejednoznacznych i pozostawiają otwarte drzwi dla prokuratorów, którzy mogą oskarżyć kobiety, których zachowanie mogło przyczynić się do poronienia lub narodzin martwego dziecka.

Niektóre stany mają wyraźne zasady dotyczące tego, ile tygodni musi mieć płód, aby był zdolny do przeżycia – inne nie. Większość lekarzy określa zdolność do przeżycia w okolicach 20-24 tygodnia.

 

Poolaw była w około 16-17 tygodniu ciąży, kiedy poroniła – prawdopodobnie jest to kobieta w najwcześniejszym okresie ciąży, której postawiono zarzuty w USA, według pani Sussman.

 

Bardziej drakońska przyszłość?

Gdyby Poolaw dokonała aborcji zamiast poronienia, nie zostałaby w ogóle oskarżona, ponieważ aborcja jest legalna w Oklahomie.

Jednak w sytuacji, gdy Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć kwestię legalności niemal całkowitego zakazu aborcji w Teksasie, a w wielu innych stanach obowiązują ostrzejsze ograniczenia aborcji, obrońcy sprawiedliwości reprodukcyjnej obawiają się, że przyszłość może być bardziej drakońska.

 

W krajach, w których aborcja jest nielegalna, kobiety były aresztowane i oskarżane o morderstwo za poronienie. Lokalne władze mogą oskarżyć je o celowe przerwanie ciąży.

Jedna z takich spraw w Salwadorze, gdzie obowiązuje jeden z najsurowszych zakazów aborcji na świecie, trafiła aż do Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie orzeczenie ma zapaść pod koniec tego roku.

 

Manuela, 33-letnia kobieta, która zgłosiła się do szpitala na leczenie po poronieniu, została skazana na 30 lat więzienia za zabójstwo. Zmarła w więzieniu w 2010 roku.

Jej prawnicy twierdzą, że prawo Salwadoru, które wymaga od lekarzy, aby donosili na kobiety podejrzane o dokonanie aborcji, jest sprzeczne z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka.

 

„U podstaw tych spraw leży przekonanie, że kobiety, gdy już zostaną matkami, powinny stawiać swój płód na pierwszym miejscu bez względu na wszystko”, powiedziała Emma Milne, prawniczka zajmująca się płcią i przestępczością, która wykłada na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii.

 

Ale rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana, powiedziała Milne. Często kobiety są zdesperowane i bezbronne, potrzebują pomocy i wsparcia.

„Fakt, że państwo nie zapewniło im pomocy i wsparcia w czasie ciąży i przed nią, jest winą państwa” – powiedziała.

 

Według badań z 2012 roku, około 6 proc. amerykańskich kobiet w ciąży przyznaje się do zażywania nielegalnych narkotyków, podczas gdy 8,5 proc. pije alkohol, a 16 proc. pali papierosy.

 

Amerykańskie stowarzyszenia medyczne sprzeciwiają się klasyfikowaniu zażywania narkotyków w czasie ciąży jako znęcania się nad dzieckiem i argumentują, że kobiety, które mają problemy z uzależnieniem, powinny być poddawane leczeniu, a nie karom więzienia.

„Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, którą można leczyć, a nie działalnością przestępczą”, jak twierdzi American Medical Association, które reprezentuje amerykańskich lekarzy.

 

„Przyznanie nienarodzonym równych praw w świetle prawa nie jest proste”, powiedział I. Glenn Cohen, ekspert w dziedzinie etyki medycznej i zastępca dziekana Harvard Law School.

„Nikt nie kwestionuje, że płody są członkami gatunku ludzkiego. (Pytanie brzmi: czy są one osobami [w świetle prawa], czy nie)” – powiedział.

 

Nawet jeśli prawo przyznaje płodowi osobowość, czy te prawa do osobowości powinny przeważać nad prawem matki do samostanowienia?

 

„Jest wiele do wyjaśnienia, ale to prawie nigdy nie jest wyjaśnione w kategoriach polityki, jak to się dzieje w sądzie”, powiedział.

Obrońcy praw kobiet obawiają się, że jest to „śliski temat", który może doprowadzić do pozbawienia kobiet w ciąży ich autonomii.

Jeśli kobieta może być aresztowana za uszkodzenie płodu z powodu zażywania narkotyków, to co jeśli wypije piwo? Co jeśli przekroczy prędkość podczas jazdy samochodem?

 

„Jeśli będziemy karać za zażywanie narkotyków, pytanie brzmi: co dalej?” – pyta pani Milne.

Autor: 
Autor: Robin Levinson-King / tłumacz: Monika Śledziona
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama