
Na zewnątrz panuje już chłód i niektórzy z naszych zwierzęcych przyjaciół wiedzą, co robić - po prostu prześpią tę zimną porę roku. Poniżej przedstawiamy, które zwierzęta w tej chwili śpią, odpoczywają, a nawet przechodzą w stan hibernacji.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Thomas_Zsebok_Images
Niedźwiedzie brunatne są klasycznymi przedstawicielami snu zimowego. Zwierzęta te odpoczywają i drzemią, ale nigdy nie śpią głęboko. Ich gęste futro zapewnia im ciepło, ale na odpoczynek wracają do swoich jaskiń.
Źrodło: © Getty Images/iStockphoto/mauribo
Drapieżniki mogą mieć do trzech metrów długości i ważyć nawet 780 kilogramów. Żywią się wszystkim, co mogą znaleźć w lesie: rybami, padliną, jagodami, owocami itp. Ponieważ zimą las nie daje takich możliwości, zwierzęta te pochłaniają wcześniej solidną porcję tłuszczu.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Orchidpoet
Wiewiórki skrupulatnie przygotowują się do sezonu zimowego. Zbierają najróżniejszego rodzaju orzechy i chowają je w swoim otoczeniu. Dzięki świetnej pamięci mogą ponownie odnaleźć pożywienie nawet przy minusowych mroźnych temperaturach.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Andrzej Boldaniuk
Gryzonie również należą do tych zwierząt, które odpoczywają przez cały okres zimowy i ograniczają swoją aktywność. Dopiero gdy z głodu burczy im w brzuchu, wstają i szukają ukrytych zapasów.
Źródło: © picture-alliance / dpa/dpaweb/epa PA Exeter Express and Echo
Żółwie lądowe zapadają natomiast w stan hibernacji, której trwanie jest zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia. Zwykle jednak wynosi około czterech miesięcy. Stanowi ona kluczowe znaczenie dla tych zwierząt, dlatego prywatni właściciele często muszą miesiącami przechowywać żółwie w lodówce.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Coatesy
Jeże to jedne z tych zwierząt, które faktycznie zapadają w sen zimowy. Gdy tylko temperatura gleby spada do zera, zakopują się w stertach liści między listopadem a marcem i tam zimują.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Martin Janča
Nietoperze przesypiają prawie pół roku. Od początku listopada do końca marca zaszywają się w jaskiniach, pniach drzew lub podziemnych kryjówkach. Regularnie przerywają jednak swoją hibernację, aby sprawdzić, czy warunki klimatyczne siedlisk, w których zdecydowały się spędzić te kilka miesięcy, są właściwe.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/Martin Janča
Podczas hibernacji bicie serca nietoperzy zostaje zredukowane prawie tysiąc razy! Zwierzęta oszczędzają jak najwięcej energii i wykonują tylko kilka oddechów na godzinę. W temperaturach poniżej zera nietoperze rozkładają swoje rezerwy tłuszczu, aby utrzymać stałą temperaturę ciała.
Źródło: © picture alliance / WILDLIFE/WILDLIFE/A.Rouse
Ta para borsuków gromadzi świeżo zebrane zapasy w gnieździe. Borsuki to na ogół zwierzęta, które opuszczają swoje schronienia dopiero o zmierzchu, ale zimą widuje się je jeszcze rzadziej. Bardzo rzadko budzą się ze snu, podczas którego ich metabolizm jest znacznie obniżony. Zwierzęta te hibernują.
Źródło: © Getty Images/iStockphoto/aetb
Żaby, podobnie jak żółwie, wpadają w tak zwany sen zimowy. Płazy hibernują nawet przy temperaturach zewnętrznych poniżej dziesięciu stopni. Gdy temperatura spada jeszcze bardziej, muszą chować się w kryjówkach, aby przeżyć. Dopiero gdy znów pojawią się pierwsze promienie słońca, a temperatura stanie się łagodniejsza, zaczną budzić się do życia. To samo dotyczy owadów, ryb i jaszczurek.
Źródło: © imago images/Ardea/Rights Managed via www.imago-images.de
Na wspomnienie zasługuje również popielica szara. Gryzonie tego gatunku prowadzą nocny tryb życia i zazwyczaj przesypiają cały dzień. Jesienią w obfitych ilościach spożywają tłuszcz, ponieważ podczas hibernacji tracą od 30 do 50% masy ciała.
Źródło: © picture alliance / WILDLIFE/WILDLIFE/S.Muller
Na zimę budują gniazdo, które pokrywają mchem, liśćmi i zapasami pokarmu. Tam zimują między wrześniem/październikiem a majem/czerwcem. Dopiero gdy temperatura przekroczy granicę 20 stopni, budzą się ponownie. Ich kryjówki są w większości zakopane głęboko w ziemi, czasami nawet do 100 cm głębokości.
© picture alliance / WILDLIFE/WILDLIFE/J.Mallwitz
Zimą świstaki odpływają do krainy snów. Od końca września przenoszą się do dobrze wyściełanej nory na sześć do dziewięciu miesięcy, a funkcje ich organizmów są poważnie spowolnione. Zwierzęta zwykle śpią w większych grupach i tym sposobem ogrzewają się wzajemnie. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego pochłoną dużą ilość tłuszczu, co ma im zapewnić przetrwanie. Pod koniec hibernacji każde zwierzę straci jedną trzecią swojej wagi.