6 oznak, że nadszedł czas, by odejść z pracy

Reklama

śr., 01/12/2022 - 12:29 -- MagdalenaL

W ostatnich miesiącach miliony pracowników odeszło z pracy.

Niektórzy znaleźli nowe posady, a inni odeszli, nie mając nic w zanadrzu. Skąd więc wiadomo, że nadszedł już czas na szukanie nowego stanowiska? 

 

„Wielu z nas miewa gorsze dni, czasami nie lubimy swojej pracy i czujemy się sfrustrowani przez szefostwo i współpracowników. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy odejść z pracy, to już inna kwestia”, powiedziała Amy Gallo, ekspert ds. miejsca pracy i redaktor naczelna Harvard Business Review. 

Ocena tego, jak długo występują u Ciebie problemy z pracą i określenie, z czego jesteś niezadowolony, może pomóc w zdecydowaniu, czy chcesz tkwić w rutynie, czy też nadszedł czas, by ruszyć dalej. 

I nie trać z oczu szerszego obrazu sytuacji: „W pandemii sprawy toczyły się bardzo intensywne. Każdy z nas odczuwał wypalenie zawodowe. W naszym życiu pojawiło się wiele stresorów”, powiedziała Gallo. „Czy to możliwe, że to wszystko wpływa na postrzeganie swojej pracy?”

Kiedy masz już listę, sprawdź, czy da się coś zmienić i pomyśl nad potencjalnymi rozwiązaniami, które poprawią Twoją satysfakcję z pracy. Jeśli nie wydaje się to możliwe, możesz zacząć szukać innego stanowiska. 

Oto kilka znaków, które mogą sygnalizować, że czas znaleźć nową posadę:
 

Czujesz, że się nie rozwijasz

Trudno jest zachować motywację i produktywność w pracy, jeśli zauważysz, że nie ma możliwości awansu. 

Poczucie, że jest się cały czas na tym samym poziomie, może wyglądać inaczej dla każdej osoby. Może to oznaczać na przykład brak awansów i podwyżek, nieciekawe zadania lub brak możliwości uczenia się nowych umiejętności. 

 

Długoterminowe niespełnione obietnice szefa, takie jak nowe stanowisko, dodatkowe szkolenia lub personel, również mogą być wyczerpujące. 

„Jeżeli masz poczucie, że nie możesz otwarcie porozmawiać o swoich problemach z szefem, może to być sygnał ostrzegawczy”, powiedziała Anna Bray, dyrektor wykonawczy i doradca zawodowy w Jody Michael Associates.
 

Masz poważne problemy ze swoim szefem

Zdarzają się sytuacje, w których Ty i Twój szef macie odmienne zdania na dany temat, ale kiedy kwestie wykraczają poza zwykłe nieporozumienia, a dodatkowo brakuje zaufania i wsparcia, może to ograniczyć produktywność i rozwój kariery.

„Kiedy czujesz, że musisz stale uważać na to, co mówisz… gdy ciągle jesteś upominany lub oceniany, każdy patrzy Ci na ręce albo widzisz, że Twój szef nie jest po Twojej stronie – nie ma sensu w tym tkwić”, powiedziała Foram Sheth, główny coach i współzałożyciel firmy coachingowej Ama La Vida. 

Gallo zasugerowała, aby ocenić, czy Twój zły szef jest sam w sobie problemem, czy też jest częścią większego problemu. 

„Uważam, że zastraszanie lub toksyczne zachowania są prawdziwymi sygnałami ostrzegawczymi”, powiedziała Gallo.
 

Nieustannie się ociągasz

Wszyscy od czasu do czasu odkładamy pewne rzeczy na później, ale jeśli ciągle czekasz do ostatniej chwili z wykonaniem zadań w pracy, chociaż wcześniej nie miałeś z tym problemu, może to być sygnał, że czas iść dalej. 
 

„Kiedy zwlekasz, zwykle działasz i czekasz do ostatniej chwili, a wtedy jakość pracy staje się tylko listą kontrolną, którą trzeba wykonać”, powiedziała Sheth. „Jest różnica między „Robię to, ponieważ jestem z tego dumny… zależy mi na wynikach”. A „Muszę zrobić tylko tyle, aby nie mieć kłopotów”.
 

Problem z właściwą komunikacją

Kultura Twojej firmy odgrywa rolę w Twoim zaangażowaniu, produktywności i zadowoleniu, więc wszelkie rozbieżności mogą powodować problemy. 

Na przykład, jeśli ważna jest dla Ciebie równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, a Twój szef nieustannie wysyła Ci e-maile o każdej porze dnia, może to przyczynić się do wypalenia zawodowego. 

Sheth powiedziała, że pracownicy powinni czuć się wspierani i bezpieczni w pracy. To, w jaki sposób firmy odpowiadały na potrzeby pracowników podczas pandemii, odegrało rolę w podejmowaniu przez ludzi decyzji o odejściu z pracy, dodała. 

„Jeśli Twoja firma nie zapewnia Ci takiego systemu wsparcia, to właśnie dlatego ludzie z niej odchodzą”.

 

Zauważasz inne potencjalne możliwości

Kiedy czujesz się niezadowolony ze swojego obecnego stanowiska, zaczynasz częściej dostrzegać inne możliwości. 

„Nagle zaczynasz zauważać oferty pracy pojawiające się na LinkedIn, zatrzymujesz się i patrzysz na nie, tak jakby nie interesowało Cię już nic innego”, powiedziała Sheth. 

Zasugerowała, aby zadać sobie następujące pytanie: Gdybyś był bezrobotny i ktoś zaoferowałby Ci Twoją pracę w obecnej formie - przyjąłbyś ją, czy szukałbyś dalej? 
 

Twoje nastawienie się zmieniło

Zwróć uwagę, czy w pracy coraz częściej przewracasz oczami, ciężko wzdychasz i narzekasz pod nosem.

„Jeśli przez wiele miesięcy będziesz niezadowolony z różnych aspektów swojej pracy, będziesz niechętnie do niej chodził, siadał przy komputerze i myślał „eh nie mogę uwierzyć, że muszę to zrobić”, to oznacza, że może trzeba się zastanowić, czy masz tam jeszcze po co przychodzić”, powiedziała Gallo.

Nikt nie oczekuje, że będziesz szczęśliwy w pracy przez cały czas. Jednak Sheth powiedziała, że bycie defensywnym przez cały czas i odpowiadanie na wszystko w sposób złośliwy lub obojętny, może być również sygnałem ostrzegawczym.

Zmiany w Twoim nastawieniu i podejściu do pracy mogą wskazywać, że nadszedł czas, aby przemyśleć sprawę.

„Nie angażujesz się w pracę w ten sam sposób… być może dzwonisz, że jesteś chory i nie pojawiasz się na spotkaniach, których przedtem nie opuszczałeś”, powiedziała Bray.

Autor: 
Autor: By Kathryn Vasel, CNN Business; Tłumaczenie: Natalia Kochan
Polub Plportal.pl:

Reklama