Jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową – przewodnik krok po kroku

Reklama

pt., 01/14/2022 - 20:22 -- MagdalenaL

Czasami zdarza się coś nieprzewidywalnego. I trzeba działać szybko. Oto co należy wiedzieć, jak przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową – i jak możesz potencjalnie uratować komuś życie.

W Wielkiej Brytanii ponad 30 000 osób doznaje zatrzymania akcji serca poza szpitalem, a ratownicy medyczni podejmują próby reanimacji. Statystycznie przeżyje tylko 1 na 10 osób.

Resuscytacja i dostęp do defibrylatorów mogą podwoić szanse na przeżycie – dlatego tak ważne jest, aby każdy nauczył się przeprowadzać RKO.

Jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową

Celem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) jest pompowanie krwi w organizmie osoby, której serce przestało bić. Należy jak najszybciej rozpocząć RKO, aby dać jak największe szanse na przeżycie.

  1. Zadzwoń pod numer 999 lub 112 lub poproś kogoś w pobliżu, aby wezwał karetkę pogotowia. Operator poprosi Cię o sprawdzenie, czy dana osoba jest na pewno nieprzytomna i nie oddycha, po czym powie Ci, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.
  2. Upewnij się, że osoba poszkodowana leży na plecach, odchyl jej głowę do tyłu i sprawdź, czy drogi oddechowe są drożne.
  3. Połóż nasadę jednej z dłoni na środku klatki piersiowej poszkodowanego. Połóż drugą rękę na wierzchu i spleć palce obu dłoni.
  4. Uciśnij klatkę piersiową (na głębokość około 5 cm) i kontynuuj uciskanie z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę. To około dwa uciśnięcia na sekundę. Wykonywanie ucisków klatki piersiowej to duży wysiłek, więc poproś kogoś innego, aby Cię zastąpił, jeśli czujesz się wyczerpany.
  5. Kontynuuj resuscytację, dopóki osoba poszkodowana nie zacznie oddychać samodzielnie lub do czasu przybycia ratowników medycznych. A jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś w pobliżu o znalezienie defibrylatora.

Ta strona pokazuje, gdzie w Wielkiej Brytanii znajduje się najbliższy defibrylator: https://www.heartsafe.org.uk/aed-locations (istnieje również polska strona: https://www.ratujzsercem.pl/). Wszystkie defibrylatory posiadają jasne instrukcje i mogą być używane przez każdego.

 

Czy można bezpiecznie wykonywać RKO w trakcie pandemii COVID-19?

Przed wybuchem pandemii COVID-19 zalecenia medyczne dotyczące wykonywania RKO obejmowały oddechy ratownicze. Od tego czasu wprowadzono kilka ważnych zmian, zalecanych przez organizację Resuscitation Council UK, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim i zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Poniższe porady podsumowują, co zmieniło się od czasu poprzednich zaleceń dotyczących wykonywania RKO:

  • Nie zbliżaj swojej twarzy do twarzy poszkodowanego. Jeśli uważasz, że istnieje ryzyko infekcji, użyj ręcznika lub kawałka ubrania i przykryj nim usta i nos.
  • Wykonuj tylko uciski klatki piersiowej – nie wykonuj oddechów ratowniczych.
  • Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej do czasu przyjazdu karetki pogotowia.
  • Po przejęciu akcji przez ratowników medycznych, umyj dokładnie ręce mydłem lub żelem na bazie alkoholu.

Z kim porozmawiać po wszystkim?

Jeśli u Ciebie lub u kogoś, kogo znasz, doszło do zatrzymania akcji serca, możesz odczuwać traumę po tym zdarzeniu. Rozmowa z psychologiem o swoich doświadczeniach może pomóc w powrocie do zdrowia.

Może tak być również w przypadku, gdy byłeś blisko kogoś, kto miał zatrzymanie akcji serca i musiałeś przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Rozmowa z kimś o swoich doświadczeniach często pomaga.

Być może będziesz możliwość porozmawiania o tym, co się stało z personelem pogotowia ratunkowego lub pracownikami służby zdrowia.

 

Co robić?

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić w sytuacji zagrożenia życia lub śmierci, jest natychmiastowe zadzwonienie pod numer 999. A następnie rozpoczęcie reanimacji, jeśli jest to możliwe. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doznał zatrzymania akcji serca i potrzebuje wsparcia, możesz szukać pomocy u pracowników służby zdrowia.

Lekarz dokona indywidualnej oceny w oparciu o objawy i osobiste doświadczenia, a następnie może przepisać leczenie lub skierować do dalszej opieki.

Autor: 
Autor: Dr Rhianna McClymont / Tłumaczenie: Natalia Kochan
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama