Ryzyko związane z chirurgią plastyczną

Reklama

pt., 01/14/2022 - 21:32 -- MagdalenaL

(źródło zdjęcia: Steve Debenport/Getty Images)

 

Chirurgia kosmetyczna, jak każdy rodzaj operacji, nie jest pozbawiona ryzyka. Zabiegi chirurgii plastycznej mogą skutkować powikłaniami, począwszy od nieatrakcyjnego lub nienaturalnego efektu końcowego, po blizny, a nawet śmierć.

Wiele osób błędnie zakłada, że zabiegi planowe (opcjonalne), takie jak chirurgia kosmetyczna, nie są tak poważne jak inne rodzaje operacji. Jednak wszystkie operacje, nawet proste zabiegi stomatologiczne, niosą ze sobą możliwość wystąpienia poważnych powikłań. Oprócz ogólnego ryzyka związanego z zabiegiem chirurgicznym, zawsze istnieje możliwość wystąpienia problemów związanych ze znieczuleniem.

Pod pewnymi względami chirurgia kosmetyczna może być trudniejsza niż bardziej standardowe operacje, jeśli pacjent źle znosi zabiegi chirurgiczne. Wiele z tych zabiegów wykonywanych jest w centrach chirurgii lub na bloku operacyjnym w gabinecie lekarskim. Dla większości pacjentów nie jest to poważny problem. Dla pacjenta, który jest w stanie krytycznym podczas operacji, pobyt w ośrodku z oddziałem intensywnej terapii może mieć duże znaczenie i wpływ na efekt końcowy.

Ryzyko związane z chirurgią plastyczną

Niepożądany efekt kosmetyczny: To może być największa obawa osoby poddającej się zabiegowi chirurgii plastycznej efekt, który nie tylko nie poprawia wyglądu, ale wręcz sprawia, że wygląda się gorzej niż przed zabiegiem.

Blizny: Jedno z największych zagrożeń dla osiągnięcia atrakcyjnego wyglądu. Nie można przewidzieć, czy po danym zabiegu powstanie blizna, ale w większości przypadków można je kontrolować. Pacjenci mogą zmniejszyć ryzyko powstania blizn poprzez niepalenie, prawidłowe odżywianie się po zabiegu oraz stosowanie się do zaleceń chirurga podczas rekonwalescencji.

Uszkodzenie nerwów lub drętwienie: W niektórych przypadkach nerwy mogą zostać uszkodzone lub przerwane podczas zabiegu chirurgicznego. Efekt jest jednak bardziej widoczny, jeśli jest to nerw twarzowy. Kiedy te nerwy zostaną uszkodzone, rezultatem może być niezdolność do wykonywania mimiki twarzy, opadanie powieki (ptoza) lub ust.

Zakażenie: Wszystkie operacje wiążą się z ryzykiem infekcji. Właściwa pielęgnacja rany i częste mycie rąk może zminimalizować lub zapobiec zakażeniu.

Krwiak: Krwiak powstaje przez nagromadzenie krwi poza naczyniem krwionośnym. Po zabiegu chirurgicznym może powstać krwiak, który zazwyczaj powoduje, że obszar jest opuchnięty i posiniaczony, a pod nim znajduje się kieszonka z krwią. W niektórych przypadkach jest to niewielka zmiana, ale duże krwiaki mogą powodować ból, a nawet zmniejszać przepływ krwi przez dany obszar. W przypadku dużego krwiaka, chirurg może zdecydować się na usunięcie części zebranej krwi za pomocą strzykawki lub innej podobnej metody.

Martwica: Martwica tkanek może być spowodowana zabiegiem chirurgicznym lub problemami, które pojawiają się po zabiegu. W większości przypadków martwica jest niewielka lub nie występuje w ogóle, a normalne gojenie się rany usuwa martwą tkankę z obszaru nacięcia.

Krwawienie: Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, może wystąpić krwawienie. Krwawienie staje się problemem, gdy jest nadmierne lub trwa długo po tym, jak rana powinna się już zagoić. Krwawienie pooperacyjne może być sygnałem, że pacjent jest zbyt aktywny we wczesnym etapie po zabiegu.

Śmierć: Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem śmierci. Chociaż ryzyko to może wynosić mniej niż 1%, śmierć może nastąpić nawet podczas najbardziej drobnych zabiegów chirurgicznych.

Seroma: Seroma jest czymś podobnym do krwiaka jest to nagromadzenie się płynu limfatycznego wokół miejsca urazu. W seromie, przezroczysty płyn gromadzi się w kieszonce w okolicy operowanego miejsca. Jeśli zgromadzi się duża ilość płynu, chirurg może zdecydować się na zmniejszenie kieszonki poprzez usunięcie płynu za pomocą strzykawki. Seromy są powszechne w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, takich jak plastyka brzucha.

Zakrzepy krwi: Zakrzepy krwi są częstym ryzykiem wielu zabiegów, nie tylko kosmetycznych. Najczęstszym typem jest zakrzepica żył głębokich (ZŻG), zakrzep, który rozwija się w nodze. Większość przypadków ZŻG wymaga pomocy medycznej, ale nie zagraża życiu, chyba że skrzep zaczyna przemieszczać się przez żyły w kierunku serca i płuc. Zakrzep, który przemieszcza się do płuc, stanowi nagły przypadek medyczny i musi być natychmiast leczony.

Zmniejszanie ryzyka

Przy każdym zabiegu chirurgicznym pacjent ma możliwość zmniejszenia ryzyka powikłań. Najlepszym sposobem na zmniejszenie tego ryzyka jest wybór chirurga posiadającego certyfikat zarządu, który często wykonuje tę procedurę. Zmiany w stylu życia, takie jak rzucenie palenia, są niezwykle ważne przed operacją, ponieważ u osób niepalących gojenie przebiega szybciej, a blizny są mniej widoczne. Niektórzy chirurdzy plastyczni nie będą przeprowadzać operacji na osobach palących, ponieważ efekt końcowy może nie być tak dobry. Ponadto, stosowanie zdrowej diety przed i po zabiegu może przyspieszyć gojenie i poprawić zamykanie ran, co również minimalizuje blizny.

Autor: 
Autor: Jennifer Whitlock / Tłumaczenie: Natalia Kochan
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama