Ekologia w twoim domu – orzechy piorące

Reklama

pon., 05/09/2022 - 01:35 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Myśląc o orzechach, mamy zazwyczaj w głowie obraz czegoś jadalnego, jak orzechy włoskie czy laskowe. Okazuje się jednak, że istnieje odmiana, która ma znacznie więcej zastosowań dla domu.

Orzechy piorące rosną głównie na terenie Azji Południowej oraz w Ameryce. Ich pochodzenie najczęściej jednak kojarzone jest z Indiami. Drzewa, z których wyrastają, to wyższe krzewy o długich i wąskich liściach. Orzechy początkowo mają żółtawy kolor, który czernieje wraz z procesem dojrzewania.

Dlaczego nazwane są orzechami piorącymi? Ponieważ w ich łupinach zawarte są saponiny, czyli środek powierzchniowo czynny. W kontakcie z wodą wytwarzają niewielką ilość piany, zdolną poradzić sobie z różnymi zabrudzeniami. Saponiny mają także wpływ na ludzki organizm – działają moczopędnie oraz pomagają odkrztusić flegmę. Spożyte w dużej ilości wywołują też wymioty.

Skupmy się na ich działaniu myjącym. Orzechy piorące można stosować do prania, mycia naczyń i różnych powierzchni, a także do ciała czy włosów. Najlepiej poradzą sobie z delikatnymi zabrudzeniami. Są bardzo wydajne, ponieważ można ich wielokrotnie używać. Gdy skorupka orzecha nie nadaje się już do dalszego użytku, staje się miękka i szara.

Jak korzystać z orzechów piorących? Zależy, do czego chcemy je wykorzystać. Do uprania ubrań wystarczy użyć 5-6 skorupek. Należy je umieścić w woreczku przepuszczającym wodę, może być lniany, ale można też użyć starej skarpetki, czy woreczka do prania bielizny. Tak spakowane orzechy wrzucamy do bębna pralki i gotowe. Jedynie przy praniu białych ubrań należy dodać trochę sody, aby zapobiec szarzeniu ciuchów. Orzechy mają delikatny zapach, jednak nie jest odczuwalny po praniu. Jeśli chcemy, aby pranie jakoś pachniało, możemy dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Po użyciu orzechy wystarczy pozostawić do wyschnięcia, nie potrzeba żadnych dodatkowych kroków.

Jeżeli chcemy użyć orzechów piorących do umycia ciała, wystarczy gotować je przez 10 minut, w proporcji 12 orzechów na pół litra wody. Płyn następnie można przelać do butelki i używać zależnie od potrzeb, do mycia rąk, ciała, ale także jako płyn do naczyń, czy powierzchni. Jednak przy korzystaniu z roztworu jako szamponu do włosów, należy uważać, ponieważ gdy dostanie się do oczu bardzo szczypie. Trzeba go wtedy jak najszybciej wypłukać.

Nie jest tajemnicą, że na sklepowych półkach czeka na nas masa produktów, czy to kosmetycznych, czy do domowego użytku. Jednak orzechy piorące mogą być dobrą alternatywą, jeśli borykamy się z różnymi alergiami, powodowanymi właśnie środkami chemicznymi. Również, jeżeli dbanie o środowisko jest dla nas istotne, warto wiedzieć, jakie są dostępne zamienniki, szczególnie jeśli jest to coś tak wszechstronnego i prostego w użyciu.

Autor: 
Ewa Kaczmarczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama