Majątek Karla Lagerfelda idzie pod młotek

Reklama

śr., 05/11/2022 - 22:19 -- MagdalenaL

Masz ochotę na odrobinę luksusu? Dom aukcyjny Sotheby's w Kolonii wystawia na aukcję setki przedmiotów z majątku legendarnego projektanta mody Karla Lagerfelda. Ceny wywoławcze od 10 euro.

Karl Lagerfeld jest ikoną. Projektant mody, który zmarł w 2019 r. w wieku 85 lat, ze swoim warkoczem i ciemnymi okularami przeciwsłonecznymi, czarnym garniturem i białą koszulą z wysokim kołnierzykiem oraz rękawiczkami bez palców, ma ogromną wartość rozpoznawczą. 550 akcesoriów z jego majątku pójdzie teraz pod młotek w nowym niemieckim oddziale Sotheby's w kolońskim Oppenheim Palais. W dniach od 29 kwietnia do 6 maja zainteresowani mogą licytować online na stronie sothebys.com/KARL oraz na żywo w Kolonii – w dniach 4 i 5 maja.

W 2021 r. odbyły się już dwie aukcje „KARL” w Monako i Paryżu, na których uzyskano łącznie 18,2 mln euro, czyli czterokrotnie więcej niż oczekiwano.

Szacunkowa wartość całej oferty w Kolonii wynosi około 700 000 euro, przy czym ceny wywoławcze wahają się od 10 do 80 000 euro za różne przedmioty, takie jak meble, garnitury Dior, plakaty z przełomu wieków, iPody, a nawet akcesoria ukochanej kotki zmarłego projektanta, Choupette.

Niemieckie korzenie Lagerfelda

Jak podaje Sotheby's, przedmioty wystawione na aukcję pochodzą głównie z rezydencji Lagerfelda w Louveciennes: w XVIII-wiecznej willi niedaleko Wersalu widoczne są niemieckie korzenie Lagerfelda: była ona umeblowana plakatami reklamowymi i meblami z jego ojczyzny w różnych stylach i z różnych epok.

Lagerfeld miał zamiłowanie do sztuki niemieckiej z początku XX wieku i przez 30 lat zgromadził pokaźną kolekcję niemieckich plakatów reklamowych. Na jednym z plakatów Luciana Bernharda dla popularnej niemieckiej marki mydła z początku XX wieku widnieje biały kot gładzący się, przypominający Choupette, który w sprytny sposób nawiązuje do reklamowanego produktu.

Innym jest plakat reklamowy autorstwa Fritza Rotstadta do niemieckiego ekspresjonistycznego filmu niemego Gabinet doktora Caligari, który Lagerfeld opisał w 2016 r. w „Paris Vogue” jako jeden ze swoich ulubionych filmów wszech czasów. „Szczególnie podoba mi się graficzna strona filmu” – powiedział Lagerfeld, który określił się również jako znawca niemieckiego kina niemego. „Każde zdjęcie jest zdjęciem i to mi się podoba" – napisał. Film z 1920 roku, charakteryzujący się bogatą scenografią, przesadnymi kątami geometrycznymi i niepokojącymi postaciami, uważany jest za kamień milowy w historii kina niemieckiego.

Na aukcję wystawiono również kilka mebli, w tym kanarkowo-żółty kredens i ozdobną zieloną toaletkę autorstwa słynnego niemieckiego projektanta mebli i architekta Bruno Paula z lat 20. ubiegłego wieku.

Na sprzedaż wystawione są również szkice Lagerfelda – zarówno te zapisane na papierze w jego książkach inspiracji, jak i te powstałe podczas pracy dla trzech domów mody: Chanel, Fendi i jego marki.

O muzyce i kotach

W kolekcji znajdują się również ciekawostki i przedmioty osobiste Karla Lagerfelda; takie jak prezenty od przyjaciół, pamiątki, tekstylia domowe oraz jego słynna kolekcja różnych modeli iPodów, wypełniona muzyką.

Lagerfeld, zagorzały fan muzyki, powiedział kiedyś magazynowi „The Observer”: „iPod jest genialny”. Podobno zatrudnił nawet „nianię iPoda", której zadaniem było dbanie o jego ogromny wybór iPodów i dopilnowanie, aby zawsze były wyposażone w najnowszą muzykę. Szacuje się, że wybór jego iPodów osiągnie na aukcji cenę od 3000 do 6000 euro.

Inną wielką pasją Lagerfelda była jego kotka Choupette, z którą spędził ostatnie osiem lat życia. „Jest w niej coś niezapomnianego, sposób, w jaki się porusza, sposób, w jaki się bawi, jest inspiracją dla elegancji – dla opanowania" – powiedział kiedyś o kotce Birman, której drapak i miskę wystawiono na sprzedaż, podobnie jak list zaadresowany do niej przez Brigitte Bardot .

Jako „cesarz wybiegów" Lagerfeld naturalnie pozostawił po sobie wiele akcesoriów modowych. W sprzedaży znajdują się wykonane na zamówienie, opatrzone monogramem loafersy (niesznurowane mokasyny), ukochane marynarki Diora, duży wybór charakterystycznych dla niego rękawiczek bez palców, okularów przeciwsłonecznych i wachlarzy.

Autor: 
Brenda Haas / tłum. Anna Stanisławczyk
Polub Plportal.pl:

Reklama