Badania na korzyściami natury dla zdrowia psychicznego wykazują „ogromne” zakłamanie Zachodu

Reklama

pon., 05/16/2022 - 19:31 -- MagdalenaL

Jak wynika z coraz większej liczby badań, spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie psychicznie. Wykazano na przykład, że przebywanie w lasach i parkach zwiększa poziom szczęścia i łagodzi objawy depresji i stanów lękowych. Jednak czy te korzyści są powszechne?

W artykule przeglądowym zauważono, że większość badań w tej dziedzinie dotyczy bogatych, białych zachodnich populacji, a naukowcy twierdzą, że daje to niepełny obraz korzyści zdrowotnych.

Carlos Andres Gallegos-Riofrío z Gund Institute for Ecological Economics na Uniwersytecie Vermontu, którego wyniki badan zostały opublikowane w Current Research in Environmental Sustainability, twierdzi, że rdzenne populacje, takie jak te, które bada w Ameryce Południowej, mają inne relacje z naturą niż inni ludzie. Jego zdaniem ważne jest, by dowiedzieć się, jak ten odmienny stosunek wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Gallegos-Riofrío i współpracownicy z Uniwersytetu Vermontu przeanalizowali 174 recenzowane badania z ostatniej dekady i odkryli, że ponad 95% badań przeprowadzono zachodnich krajach o wysokich dochodach, takich jak Stany Zjednoczone, państwa Europy i Wschodniej Azji. Tylko 4% badań dotyczyły państw o średnim, takich jak Indie, a w baniach nie uwzględniono krajów o niskim dochodzie. Tylko jedno badanie przeprowadzono w Afryce i jedno w Ameryce Południowej. Spośród uczestników, których pochodzenie etniczne było znane, większość była biała.

Rachelle Gould, badaczka z Rubenstein School of Environment and Natural Resources na Uniwersytecie Vermontu, powiedziała, że „nie ma nic koniecznie złego w istniejących ustaleniach, te ustalenia są ważne, ale mamy powody sądzić, że mogą nie odnosić się do całej populacji. Jeśli chcemy, by ta praca wpłynęła na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i przybliżyła nas do tego celu, musimy wiedzieć, które z tych efektów są powszechne, a które specyficzne dla danej kultury”.

Gould twierdzi, że takie rozróżnienie może prowadzić do sprawiedliwych zmian w polityce.

Badanie opiera się na pojęciu „dziwnej psychologii”, które stworzył biolog ewolucyjny Joseph Henrich. Skrót ten odnosi się do eksperymentów, które koncentrują się głownie na studentach z zachodnich, wykształconych, uprzemysłowionych, bogatych i demokratycznych (Dziwnych) części świata i nie pozwalają naukowcom wyciągać uniwersalnych wniosków na temat ludzkiego zachowania.

„To badanie w uderzający sposób pokazuje ogromną tendencję w pobieraniu próbek populacji globalnych na rzecz tych, które są Dziwne” – powiedział Henrich, który nie brał udziału w badaniu – „To ogranicza naszą zdolność do generalizowania na temat badanego zjawiska”.

Henrich powiedział, że warto byłoby rozszerzyć zakres badań, aby objąć nimi bardziej zróżnicowane populacje i używać narzędzi wrażliwych kulturowo, dostosowanych do badanych osób.

Autor: 
Autor: Sofia Quaglia . Tłumaczenie: Jakub Jarnutowski
Źródło: 

https://www.theguardian.com/world/2022/may/06/studies-on-natures-mental-... zdjęcie: Fot: Jonathan Kozowyk/Mint Images/Getty Images.

Polub Plportal.pl:

Reklama