Jak nauczyć dziecko, by mówiło „przepraszam” i miało to na myśli?

Reklama

śr., 05/18/2022 - 19:32 -- MagdalenaL

Obok słów takich jak „proszę” i „dziękuję”, innym ważnym słowem, którego każde dziecko powinno się nauczyć, jest „przepraszam”. Nauczenie dziecka przepraszania jest trudniejsze, ponieważ oznacza, że musi ono połechtać swoje ego i odłożyć dumę na bok. Dziecko może też nie mieć poczucia, że jego postępowanie było niewłaściwe lub że inni oczekują od niego przeprosin. W innych przypadkach trudno jest stwierdzić, że nawet jeśli dzieci mówią „przepraszam”, to naprawdę mają to na myśli.

 Dlaczego ważne jest, aby dziecko nauczyło się mówić „przepraszam”?

Przeprosiny to nie tylko gest towarzyski. Pomaga dziecku rozpoznać swoje błędy, wziąć odpowiedzialność i uzdrowić relacje. Czasami jednak dziecko może przepraszać, aby poprawić samopoczucie otoczenia. W takich przypadkach nie wyciąga z tego żadnych wniosków. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nauczył się, że przeprosiny nie są prostym i łatwym rozwiązaniem. Musi poznać i zrozumieć, jak jego zachowanie wpłynęło na inną osobę. Może łatwo jest zmusić dziecko do powiedzenia słowa „przepraszam”, ale o wiele ważniejsze jest, aby zrozumiało ono prawdziwe znaczenie tego słowa.

 

Łatwe sposoby uczenia dziecka mówienia „przepraszam”.

Eksperci podają następujące wskazówki, które pomogą dziecku stać się na tyle odpowiedzialnym, by potrafiło przeprosić, rozumiejąc swoje błędy.

 

1. Jak nauczyć dziecko, by mówiło „przepraszam” i miało to na myśli — znaczenie wyczucia czasu

Trudno jest sprawić, by małe dziecko rozumiało, co jest dobre, a co złe. Ważne jest jednak, aby zacząć uświadamiać im te dwie koncepcje jak najwcześniej. Można zacząć od wyjaśnienia pojęcia przeprosin i zwrócenia uwagi na to, że przeprosiny powinny być składane wtedy, gdy się mylą. Zachęć dziecko do empatii, aby pomóc mu uświadomić sobie jego błędy, np. zapytaj, jak zareagowałoby, gdyby inne dziecko zrobiło coś podobnego.

 

2. Wyjdź poza słowa

Oprócz słów ważne jest, aby przeprosinom towarzyszyła odpowiednia postawa. Szczere przeprosiny to nie mamrotanie słowa przez zęby, ale:

  • Nawiązanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego z osobą, którą przepraszasz
  • Postawa ciała powinna być tak wyraźna, jak słowa
  • Wspólnie nauczcie się używać właściwego tonu głosu podczas przepraszania
  • Spróbuj zachęcić dziecko do dodania słów do przeprosin, np. wyjaśnienie, co zrobiło źle
  • Dziecko może również zakończyć przeprosiny obietnicą, że w przyszłości będzie się lepiej zachowywać.

 

3. Jak nauczyć dziecko, by mówiło „przepraszam” i miało to na myśli — Pomóż dziecku radzić sobie z uczuciami

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o czymś, co zrobiło, a co wymaga przeprosin, prawdopodobnie zacznie się ono bronić. W takim przypadku należy poświęcić mu trochę czasu i upewnić się, że rozumie, dlaczego powinien przeprosić i dlaczego nie powinien się wstydzić. Upewnij się, że rozumie, iż zaakceptowanie swojego błędu wymaga odwagi.

 

4. Postaraj się zachować neutralność

Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest unikać skrajności. Nie należy też zbytnio bronić się przed działaniami dziecka, ani też stale je obwiniać. Usłyszysz też wiele słów „on to zrobił” lub „ona to zaczęła”. W takich sytuacjach staraj się zachować spokój i wyjaśnij, że oboje musicie się nawzajem przeprosić. Jeśli dziecko czuje się potem źle, wyjaśnij mu, że konflikt jest czymś normalnym między dwojgiem ludzi i że oboje się do niego przyczyniają.

 

5. Niech przeprasza na swój własny sposób

Czasami może nie chcieć przeprosić w danym momencie. W takich przypadkach najlepiej dać mu czas na uspokojenie się i przemyślenie tego, co zrobił, zanim przeprosi. Może też przeprosić na swój sposób, np. przytuleniem, kwiatkiem czy nawet kartką. Najważniejsze jest, aby był gotów przeprosić i zrozumieć swój błąd.

 

6. Przedyskutuj, co może się stać, jeśli nie przeprosi

Jeśli ciągle odmawia przeproszenia za to, co zrobił, porozmawiaj z nim o konsekwencjach, jakie mogą go spotkać w związku z jego zachowaniem.

 

7. Jak nauczyć dziecko, by mówiło „przepraszam” i miało to na myśli — Walk the Talk

Nigdy nie zapominaj, że musisz być dla swojego dziecka dobrym wzorem do naśladowania. Gdy popełnisz błąd, powinieneś umieć przeprosić z taką samą łatwością, z jaką prosisz o to swoje dziecko. Nigdy nie zrozumie, jak ważne są przeprosiny, jeśli nie usłyszy ich w domu.

 

8. Skup się bardziej na dobrym zachowaniu

Zawsze pamiętaj, że im bardziej dziecko zaczyna odróżniać dobro od zła, tym rzadziej będzie musiało przepraszać. Dlatego dobre zachowanie powinno koncentrować się na czymś więcej niż tylko na nauczeniu go przepraszania. Gdy dziecko powtarza swoje błędy, przeprosiny tracą sens. Dlatego należy zwracać uwagę na jego błędy i złe zachowania, aby mógł je poprawić. W końcu nauczy się unikać popełniania takich błędów.

 

9. Nie zapominaj o okazywaniu miłości

Gdy dziecko zrobi coś złego, nigdy nie pozwól mu odczuć, że go nie kochasz. Zmuszanie dziecka do przepraszania sprawi, że poczuje ono wstyd i złość.  Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pomóc mu zrozumieć jego błędy i znaleźć rozwiązanie. Na początku proces ten może być trudny, ale stopniowo dziecko zacznie rozwijać w sobie odpowiedzialność i zrozumie konsekwencje swojego zachowania. Zacznie rozwijać empatię, a Ty z pewnością poczujesz się dumny, że wychowujesz miłe dziecko.

 

Autor: 
Autor: Πηνελόπη Μποσταντζόγλου Tłum.: Wiktoria Baran
Źródło: 

Πώς θα μάθει το παιδί να λέει «συγγνώμη» και να το εννοεί (ladylike.gr)

Polub Plportal.pl:

Reklama