Co się stanie z Amber Heard, jeśli przegra proces o zniesławienie z Johnnym Deppem?

Reklama

pt., 05/20/2022 - 00:41 -- MagdalenaL

Po tygodniach oskarżeń z obu stron i ujawnionych sekretach, a także kilku osobistych szczegółach, które zostały przypomniane, proces o zniesławienie między Johnnym Deppem i Amber Heard zostanie rozstrzygnięty przez ławę przysięgłych w Wirginii. Ława ma zdecydować, czy któraś ze stron jest odpowiedzialna za szkody warte miliony dolarów.

Siedmiu przysięgłych nadzorujących proces w Fairfax zadecyduje, czy 36-letnia Heard zniesławiła 58-letniego Deppa, pisząc w 2018 r. artykuł w The Washington Post, w którym określiła się jako „osoba publiczna, która reprezentuje przemoc domową”. Ława przysięgłych zdecyduje również, czy aktorka powinna stanąć przed sądem z powodu konieczności wypłaty odszkodowania w wysokości milionów dolarów.

Czy Amber Heard może trafić do więzienia?

 

Ponieważ nie postawiono jej żadnych zarzutów karnych, a jedynie pozew cywilny, Heard nie grozi więzienie.

Depp wniósł przeciwko Heard pozew o zniesławienie o wartości 50 milionów dolarów z powodu napisanej przez nią opinii w angielskiej gazecie, twierdząc, że tekst ten zniszczył jego reputację i karierę, a także kosztował go dziesiątki milionów dolarów.

Heard ze swojej strony oskarżyła Deppa o wielokrotne napaści na nią w odpowiedzi na stwierdzenie aktora, że to ona była sprawcą przemocy w ich związku, a także złożyła pozew wzajemny o zniesławienie wart 100 milionów dolarów, twierdząc, że Depp prowadzi „kampanię oszczerstw”, aby zrujnować jej życie.

Wśród możliwych rozstrzygnięć tego procesu należy wymienić istnienie możliwości, kiedy ława przysięgłych uzna, że ani Depp, ani Heard nie powinni otrzymać odszkodowania — podaje źródło powiązane z zespołem prawnym Heard.

Nawet jeśli Heard nie będzie musiała odpowiadać na pozew Deppa, to będzie miała prawo do uzyskania od aktora zwrotu kosztów sądowych.

 

Co się stanie, jeśli Depp wygra sprawę?

 

Gdyby jednak Depp odniósł sukces w tym procesie, byłby to mocny sygnał dla tych, którzy chcieliby pójść w ślady Heard.

„Za każdym razem, gdy proces o zniesławienie kończy się sukcesem, ma to efekt mrożący, czyli zniechęcenie do korzystania z możliwości prawnych ze względu na zagrożenie konsekwencjami tych działań. Zawsze istniał czynnik zniechęcający ofiary do zgłaszania się i wypowiadania się przeciwko instytucjom, podmiotom lub osobom posiadającym władzę, ponieważ czują, że może się to obrócić przeciwko nim” — powiedziała dziennikowi New York Post Halim Dhanidina, adwokat specjalizująca się w obronie karnej i była sędzina z Kalifornii.

Jeśli werdykt będzie korzystny dla Deppa, „to jestem pewna, że są ludzie, którzy dwa razy zastanowią się nad składaniem oświadczeń, jeśli te oświadczenia mogą narazić ich na odpowiedzialność prawną. Wyrok, niezależnie od tego, jakie będzie rozstrzygnięcie, będzie miał taki czy inny efekt odstraszający” — dodała.

 

Autor: 
tłum. Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama