Jak muzyka może pomóc w nauce języków obcych

Reklama

wt., 05/24/2022 - 22:05 -- MagdalenaL

Wzbogaca nasze słownictwo

Pomyśl, do ilu piosenek znasz słowa, a następnie zastanów się, ile to w sumie słów. Niektórych z tych słów możesz używać w życiu codziennym, inne mogą nie być częścią twojego słownictwa i właśnie dlatego słuchanie muzyki – zwłaszcza w języku, którego próbujesz się nauczyć – jest tak ważne. Piosenki zazwyczaj zawierają nieformalne wyrażenia i zwroty, których możesz nie słyszeć podczas nauki podstaw języka. Muzyka może wprowadzić cię do współczesnego języka.

Kolejną zaletą jest to, że wiele wspaniałych utworów muzycznych przełamuje barierę językową. Powiedzmy, że bierzesz lekcje niemieckiego. Jeśli uczysz się indywidualnie z korepetytorem w domu, poszukaj muzyki Neny lub Andrei Berg i wykorzystaj ją, aby utrwalić to, czego nauczyłeś się na lekcji.

Poprawia wymowę

Podobnie jak w przypadku nauki języka za granicą, lub jeśli masz nauczyciela, który mówi w danym języku, słuchanie muzyki w języku, którego próbujesz się nauczyć, może pomóc w wymowie i akcentowaniu. Dzieje się tak dlatego, że możesz usłyszeć z pierwszej ręki, jak powinno się wymawiać słowa i zdania oraz jaką powinny mieć strukturę.

Dzięki temu szybciej przyswoisz sobie słowa, a jeśli zorientujesz się, że źle wymówiłeś jakieś słowo, jest bardziej prawdopodobne, że nie zrobisz tego ponownie. Podobny efekt mogą mieć programy telewizyjne i gry wideo.

 

Pomaga w zapamiętywaniu

Masz problem z zapamiętaniem wszystkich słów i zwrotów, których właśnie się nauczyłeś? Dlaczego nie spróbować przekształcić ich w piosenkę? W końcu większość z nas tak właśnie uczyła się alfabetu, gdy była młodsza. Naukowcy odkryli nawet, że śpiewanie słów, a nie tylko ich wymawianie, ułatwia ich zapamiętywanie. Dzieje się tak, ponieważ uważa się, że rytm i powtarzanie, które wynikają z uczenia się muzyki i tekstów piosenek, pomagają mózgowi przetwarzać języki i ułatwiają naukę.

 

Poprawia koncentrację

W końcu nauka języków obcych to nie tylko wypowiadanie słów na głos. Może się zdarzyć, że będziesz musiał czytać, pisać, a nawet uczyć się przez wiele godzin. Może to być trudne, jeśli masz trudności z koncentracją przez dłuższy czas, ale muzyka może ci w tym pomóc.

Gdy w tle gra muzyka, może ona zapobiegać wszelkim rozpraszającym hałasom na niskim poziomie oraz stymuluje i angażuje mózg. Może to poprawić nastrój, a rytm muzyki pozwoli zachować czujność, umożliwiając skupienie się na zadaniu.

To tylko kilka sposobów, w jakie muzyka może pomóc w nauce języka. Jeśli jednak chcesz zwiększyć swoje umiejętności językowe i ułatwić sobie naukę, musisz być zaangażowany, dokładny i pamiętać, że praktyka czyni mistrza.

 

Autor: 
Autor: Buddy Iahn Tłumaczenie: Klaudia Bredlak
Polub Plportal.pl:

Reklama