Zakładanie ogrodu różanego – pielęgnacja krzewów różanych

Reklama

pon., 06/27/2022 - 13:19 -- MagdalenaL

Róże to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych uprawianych krzewów kwitnących, ale założenie ogrodu różanego może wydawać się trudne dla początkujących ogrodników. Jednakże uprawa róż dla początkujących wcale nie musi być stresującym wyzwaniem. Przy odpowiednim sadzeniu i pielęgnacji niemal każdy może odnieść sukces. Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat uprawy róż. 

Informacje o uprawie róż  

W przypadku uprawy róż ważne jest, aby wybrać miejsce, które będzie nasłonecznione przez co najmniej sześć godzin dziennie. Krzewy róż muszą być także umieszczone w dobrze odsączonej, żyznej glebie. Sadzonkę róży należy sadzić wczesną wiosną (lub jesienią). Rośliny doniczkowe można sadzić w dowolnym okresie od wiosny do jesieni, ale najlepiej wiosną.  

W przypadku sadzenia róż z gołym korzeniem, przed umieszczeniem ich w ziemi należy namoczyć je w wodzie na co najmniej 24 godziny.  

Zarówno doniczkowe róże i te o nagich korzeniach należy zasadzić na głębokości ok. 61 cm, przy czym dołek powinien być na tyle duży, aby zmieściły się w nim korzenie. Dołek należy zasypać ziemią, dodając do niej trochę dobrze rozłożonego obornika, a następnie dokładnie podlać. Wokół podstawy rośliny utworzyć trzeba dodatkowy nasyp z ziemi. Należy pamiętać, że nie jest to konieczne w przypadku aktywnie rosnących róż. 

Jak dbać o róże 

 Pielęgnacja krzewów róż jest ważna dla ich ogólnego zdrowia i rozrostu, zwłaszcza jeśli chodzi o podlewanie. Róże wymagają co najmniej 2,5 cm wody tygodniowo przez cały sezon wzrostu, od wiosny lub po wiosennym sadzeniu. Chociaż podlewanie od góry jest wskazane przed ponownym wzrostem, często lepiej jest podlewać te rośliny przy linii gleby używając węży zraszających lub podobnych przedmiotów. Krzewy róż są bardzo podatne na choroby grzybowe, takie jak czarna plamistość i mączniak rzekomy, zwłaszcza gdy ich liście są zbyt wilgotne. 

Wiosną należy także zastosować nawóz do róż, przestrzegając dokładnie instrukcji podanych na etykiecie. Zwykle wystarcza jednak dodanie każdej wiosny dobrze zmurszałego obornika. Ściółkowanie krzewów róż pomoże zatrzymać wilgoć, a także może zapewnić im dodatkową ochronę zimą. 

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji krzewów róż jest ich przycinanie. Często odbywa się ono po pojawieniu się pąków liściowych wiosną. Należy wykonać cięcia około 6 mm nad pąkami i wyciąć wszelkie uszkodzone lub niezdrowe gałęzie.  

Założenie ogrodu różanego i poznanie zasad pielęgnacji róż nie powinno być trudne. W rzeczywistości jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zapewnić im to, czego potrzebują, a zanim się obejrzysz, w nagrodę otrzymasz piękne kwiaty. 

Autor: 
Nikki Tilley /Tłum. Paula Dąbek
Polub Plportal.pl:

Reklama