Jak zaplanować ślub dwujęzyczny?

Reklama

pon., 06/27/2022 - 13:24 -- MagdalenaL

Pomysły na zaangażowanie wszystkich gości 

Czy Ty i Twoja druga połówka pochodzicie z różnych krajów? Być może Twoi teściowie nie mówią po angielsku? A może na Wasz ślub przyjeżdżają goście z różnych części świata? Zaplanowanie dwujęzycznego wesela wymaga przemyśleń i wysiłku, ale w rzeczywistości jest to łatwiejsze do osiągnięcia niż myślisz! Często jesteśmy pytani o to, jak sprawić, by nieanglojęzyczni goście czuli się mile widziani na weselu, a także o pomysły na to, jak zaplanować dwujęzyczne wesele, dlatego dziś zebraliśmy je w jednym poręcznym poradniku. 

Jak zaplanować wesele dwujęzyczne? 

Organizacja dwujęzycznego wesela zależy od wielu czynników, więc zacznijcie od zadania sobie następujących pytań: 

– Jakie języki chcesz uwzględnić w tym specjalnym dniu? 

– W jakim języku najczęściej komunikujecie się z partnerem lub partnerką? 

– Jaki jest podstawowy język kraju, w którym bierzecie ślub? 

– Jaki jest podstawowy język większości gości? 

– Dla których gości najważniejsza jest obsługa w „drugim” języku, np. dla rodziców lub dziadków? 

Kiedy już ustalicie, że dwujęzyczne wesele jest priorytetem oraz dla ilu osób i dla kogo dokładnie będziecie przygotowywać obsługę, możecie opracować plan. Nie ma sztywnych reguł – chodzi o to, by Wasz dzień był wyjątkowy i przyjazny zarówno dla Was, jak i dla wszystkich gości. 

Planowanie dwujęzycznej ceremonii ślubnej i przemówień 

Oczywiście to, jak przygotować się do ślubu dwujęzycznego, zależy od konkretnej sytuacji, ale zasadniczo dwa kluczowe momenty ślubu, które będą utrudnione przez barierę językową to ceremonia i przemówienia. 

Wiele par decyduje się, by ceremonia była prowadzona w dwóch językach – przez dwujęzycznego celebransa lub dwóch celebransów. Niektóre pary wynajmują też profesjonalnego tłumacza, który siada obok gości mówiących w „drugim” języku, aby ułatwić im zrozumienie wypowiedzi. 

Para może odczytać przysięgę w swoim języku lub w wybranym przez nich języku, choć szczególnie romantycznym gestem jest recytowanie przysięgi w języku tej drugiej osoby! Należy jednak pamiętać, że wszelkie prawne części ceremonii będą musiały zostać przeprowadzone w języku kraju, w którym się znajdujecie, chyba że obecny będzie upoważniony tłumacz. 

Jeśli chodzi o przemówienie, wiele osób dwujęzycznych będzie je wygłaszać w obu językach, co oznacza dwukrotne wygłoszenie przemówienia. Para może także zdecydować się na to, aby w każdym z języków przemawiali inni mówcy. Jeśli wszyscy mówcy będą posługiwać się jednym językiem, warto posadzić tłumacza lub osobę dwujęzyczną obok osób, które nie będą w stanie zrozumieć wypowiedzi. 

Postaraj się posadzić gości obok innych osób mówiących w ich języku, aby nie czuli się odizolowani. Oczywiście nadal warto zachęcać gości, którzy nie mówią w tym samym języku do integrowania się przy napojach lub na parkiecie. Poniżej przedstawiamy wiele pomysłów na to! 

Pomysły na to, jak sprawić, by Wasze dwujęzyczne wesele było bardziej angażujące 

Aby wszyscy goście czuli się mile widziani – niezależnie od tego, w jakim języku mówią – zebraliśmy kilka łatwych, ale skutecznych sposobów, aby uczynić Wasze dwujęzyczne wesele bardziej angażującym. 

1. Wydrukujcie program ceremonii w obu językach. 

2. Wyślijcie zaproszenia w obu językach. 

3. Przygotujcie pieśni i czytania w obu językach. 

4. Podajcie potrawy lub desery z obu krajów. 

5. Uwzględnijcie tradycje lub rytuały z obu krajów. 

6. Stwórzcie arkusz informacyjny dla gości mówiących „drugim” językiem, który zawiera zwroty takie jak „Na zdrowie!”, „Nazywam się...”, „Chcesz zatańczyć?”.  

7. Uwzględnijcie kilka zabaw, które nie wymagają znajomości języka. 

8. Wybierzcie osoby wygłaszające przemówienia w obu językach. 

9. Umieśćcie w sali osoby dwujęzyczne, które pomogą w tłumaczeniu. 

10. Zapewnijcie oznakowanie w obu językach. 

 

 

11. Wydrukujcie menu w obu językach. 

12. Poproście celebransa o wygłoszenie krótkiej mowy w drugim języku lub zaproście kogoś innego kto to zrobi. 

13. Zaplanujcie niewerbalne gry i zabawy, które sprawią, że goście będą mogli wspólnie spędzać czas niezależnie od języka, którym się posługują. 

14. Zorganizujcię tańce, które sprawią, że goście będą się bawić razem. Tańce Ceilí to świetny sposób na nawiązanie nowych znajomości! 

 

Autor: 
Claire / Tłum. Paula Dąbek
Źródło: 

https://onefabday.com/how-to-plan-a-bilingual-wedding/?fbclid=IwAR2LX2Kf... /zdjęcie: Livia Figueiredo Photography w One Fab Day

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama