Pięć najważniejszych wskazówek, które warto rozważyć przed zakupem psiego towarzysza

Reklama

śr., 08/03/2022 - 21:11 -- MagdalenaL

Jesteś miłośnikiem kotów czy psów? Być może jesteś i jednym i drugim. W czasie pandemii wiele osób zaspokoiło swoją potrzebę posiadania zwierzęcego towarzysza i nastąpił ogromny wzrost liczby właścicieli psów.

Wraz z nadejściem wiosny być może zastanawiasz się nad podjęciem decyzji o przyjęciu do swojego domu psa. Życie z psim przyjacielem przynosi wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych, takich jak niższe ryzyko chorób serca i redukcja stresu, a psy mogą zapewnić towarzystwo i bezwarunkową miłość zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak jest tak wiele spraw, o których trzeba pomyśleć, że może to być przytłaczające.

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, aby w pełni przygotować się do tej ekscytującej podróży. W końcu dobre samopoczucie twojego psa będzie całkowicie zależne od ciebie, więc ważne jest, aby znaleźć idealnego opiekuna.

To długie zobowiązanie

Psy żyją średnio od 10 do 15 lat. Prawdopodobnie zupełnie zmienią twoje życie i nawet zwykłe codzienne czynności, takie jak spontaniczne wyjście na spacer, mogą stać się bardziej skomplikowane. Będziesz musiał pomyśleć o zorganizowaniu psiej opiekunki lub upewnić się, że będziesz mógł zabrać psa ze sobą, gdziekolwiek się udasz.

Psy pochłaniają również dużo pieniędzy, niezależnie od tego, czy są duże, czy małe. Będziesz musiał zapewnić psu jedzenie, sprzęt (w tym ubranka na chłodne dni), opiekunów i pokryć koszty leczenia przez całe jego życie. To wszystko może się sumować do kwoty 50-80 funtów miesięcznie na utrzymanie psa.

 

Potrzebują towarzystwa

Psy potrzebują dużo ruchu i zabawy, aby być zdrowymi. Zwykle najlepiej jest przeznaczyć co najmniej dwie godziny dziennie na aktywne spędzanie czasu z twoim psem, szczególnie poprzez spacery i zabawę.

Inną kwestią, którą należy dokładnie rozważyć, jest potrzeba towarzystwa u psa. Są to zwierzęta towarzyskie i źle znoszą samotność przez ponad pięć godzin dziennie, często odczuwają lęk separacyjny, gdy są pozostawione na zbyt długo.

Kiedy po raz pierwszy przynosisz do domu nowego psa, musisz stopniowo przyzwyczajać go do przebywania w samotności tak, aby stało się to dla niego normalne. Odbywa się to poprzez ostrożne stawianie małych kroków w kierunku jego niezależności. Może to trwać tygodnie lub miesiące, w zależności od przeszłości psa i jego wieku. Niektóre starsze, uratowane psy mogą potrzebować więcej czasu, aby przystosować się do pozostania samemu. Inne z nich mogą jednak przystosować się łatwiej niż szczeniaki, jeśli wcześniej były przyzwyczajone do samotności (szczególnie, gdy poczują się bezpiecznie w twoim domu).

 

Potrzeby w zakresie socjalizacji i szkolenia

Późniejsze problemy behawioralne w relacji właściciel-pies często zaczynają się już na samym początku. Dzieje się tak dlatego, że wczesne doświadczenia życiowe psa decydują o prawdopodobieństwie wystąpienia problematycznych zachowań w przyszłości.

Szczenięta (a także niektóre zwierzęta ratownicze) muszą być socjalizowane, co oznacza zapoznanie ich z wieloma osobami, zwierzętami i różnymi sytuacjami. W przeciwnym razie możesz mieć psa, który bardzo się martwi i boi się obcych oraz innych psów. To duży problem dla zwierzęcia, które musi być wyprowadzane dwa razy dzienne i przystosowane do zabieganego życia człowieka.


Szkolenie psa i zajęcia z posłuszeństwa mogą być doskonałym sposobem na uspołecznienie psa. Źródło: SpeedKingz/shutterstock

Jeśli zdecydujesz się na szczeniaka, będziesz musiał także wyszkolić go w zakresie podstawowych umiejętności życiowych, takich jak toaleta i posłuszeństwo. Na przykład, będą musiały nauczyć się przychodzić na zawołanie i chodzić na smyczy bez ciągnięcia. Będzie to wymagało znacznej wiedzy na temat ich potrzeb i metod komunikacji. Większość psów nie jest w pełni wyszkolona aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej, dlatego musisz zainwestować co najmniej cały rok w trening.

 

Charakter ma znaczenie

Ludzie często wybierają psy kierując się głównie ich wyglądem fizycznym - lecz posiadacze zwierząt okazują bardziej pozytywne nastawienie do swoich pupili, gdy ich zachowanie idzie w parze z cechami osobowości właściciela. Na przykład, byli oni bardziej zadowoleni, gdy psy wykazywały podobny poziom serdeczności do ich własnego.

Stwierdzono, że pewne cechy są szczególnie ważne w udanych relacjach psa z człowiekiem: skłonność do dzielenia się dobytkiem, zamiłowanie do biegania na świeżym powietrzu i umiejętność dogadywania się z innymi. Warto więc pomyśleć o tych czynnikach przy wyborze pupila, który dzięki nim będzie twoim psim sobowtórem.

Z rodowodem czy ze schroniska?

Tak jak w przypadku ludzi, każdy pies jest wyjątkowy. Pies rodzi się z pewnymi cechami charakteru, które były w przeszłości potrzebne do przetrwania lub zostały wyhodowane przez ludzi, aby pies mógł się doskonalić w określonej pracy dla naszego dobra.

Rasa jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Niektóre rasy wymagają od trzech do czterech godzin aktywności dziennie, więc prawdopodobnie nie są dobrym wyborem, jeśli wolisz leniwe dni przed telewizorem lub masz ograniczony czas ze względu na pracę, lub zobowiązania rodzinne. Psy myśliwskie będą wymagały ścisłej kontroli, jeśli mieszkasz w okolicy, w której jest dużo dzikich zwierząt lub domowych kotów.

Tych cech dziedzicznych u psów nie da się wyeliminować, dlatego ważne jest, aby mieć wiedzę na temat wielu różnych ras i wybrać psa, który będzie pasował do twojego stylu życia.

Psy kupione od niekomercyjnych hodowców mogą być mniej lękliwe i mniej agresywne niż te zakupione w sklepach zoologicznych. Zawsze kupuj od odpowiedzialnego hodowcy i staraj się unikać nielegalnych hodowli szczeniąt. Najlepiej jest znaleźć hodowcę, który posiada listę oczekujących i który chce się z tobą spotkać przynajmniej dwa razy, zanim sprzeda ci szczeniaka.

Możesz też zdecydować, że najlepszym rozwiązaniem będzie pies ze schroniska, który jest już rozwinięty i określony pod względem behawioralnym, a ty zapewnisz dom potrzebującemu psu.

Jeśli jednak własny pies nie jest dla ciebie odpowiedni w tym momencie, pamiętaj, że istnieją inne możliwości niż posiadanie psa na własność: rozważ wolontariat w schronisku lub zapytaj sąsiada, czy nie potrzebuje pomocy przy swoim psie przez kilka godzin w tygodniu. To świetny sposób, aby cieszyć się towarzystwem psów w niepełnym wymiarze.

Autor: 
Autorzy: Ineke van Herwijnen i Claudia Vinke / Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama