Rozwód błyskawiczny – Kiedy w Niemczech możliwy jest szybki rozwód?

Reklama

czw., 08/04/2022 - 16:21 -- MagdalenaL

Kiedy małżeństwo się rozpada, małżonkowie – lub przynajmniej jeden z nich – najczęściej dążą do jak najszybszego rozwodu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy w domu często dochodzi do kłótni lub gdy drugi partner dopuszcza się zdrady.

Rok separacji

Przeprowadzenie szybkiego rozwodu wcale nie jest jednak takie proste, jak się wydaje. Wynika to z ustanowionego prawnie postanowienia, że rozwód może być udzielony dopiero po upływie roku życia w separacji. Oznacza to, że o rozwód można w tym momencie wystąpić jedynie w sądzie rodzinnym. W ten sposób ustawodawca chce zapobiec pochopnemu rozwiązania małżeństwa.

Rezygnacja z roku separacji w przypadku zaistnienia nadmiernych trudności

Inaczej wygląda sytuacja prawna, jeśli oznaczałoby to nadmierne utrudnienia dla małżonka występującego o rozwód. Wynika to z art. §1565 ust. 2 Niemieckiego kodeksu cywilnego [Bürgerliches Gesetzbuch – BGB]. Co należy rozumieć przez takie trudności, nie zostało zdefiniowane w ustawie. Sądy stosują w tym zakresie rygorystyczne normy. Samo to, że małżonek był niewierny, nie jest wystarczające. Co innego, jeśli było to bardzo krzywdzące dla drugiego małżonka.

Przykłady nadmiernych trudności

Tak na przykład przyjął Wyższy Sąd Krajowy w Stuttgarcie w sprawie, w której mąż dopuścił się zdrady, gdy chora na raka żona przebywała na oddziale opieki paliatywnej. Małżonka wystąpiła o rozwód, gdy o sprawie dowiedziała się od osoby trzeciej. W postanowieniu z dnia 17.09.2015 – 11 UF 76/15 Wyższy Sąd Okręgowy w Stuttgarcie uzasadnił to tym, że żona była ciężko chora i nie można było przewidzieć, jak długo będzie żyła. Mimo kurczącej się długości życia swojej żony mężczyzna rozpoczął pozamałżeński związek i publicznie pojawiał się z nową partnerką.

Inna sprawa dotyczyła mężczyzny, który chciał się rozwieść ze swoją chorą psychicznie żoną i wystąpił o rozwód przed upływem roku separacji. Utrzymywał, że nie można już od niego dłużej tego oczekiwać i zwrócił się o pomoc prawną. Po odrzuceniu przez sąd rodzinny złożył apelację. Sąd apelacyjny w Berlinie [KG Berlin] kwestię tę widział inaczej i postanowieniem z dnia 4 października 2017 r. uchylił decyzję sądu rodzinnego – 13 WF 183/17. Sędziowie zwrócili uwagę, że skutki choroby psychicznej były tak znaczące, że nie można było oczekiwać od męża, że będzie czekał do końca roku separacji. Doprowadziły go one do ciężkiej depresji z atakami paniki, a z powodu lęku nocował u znajomych. Był też niezdolny do pracy. Ze względu na swój stan, ostatecznie został przyjęty do kliniki dziennej. Na podstawie decyzji nie można było wywnioskować, co konkretnie się wydarzyło.

W trzeciej sprawie Wyższy Sąd Krajowy w Oldenburgu w postanowieniu z dnia 27.04.2018 – 4 UF 44/18 przyjął nieuzasadnione trudności. Wynikało to z faktu, że mąż okazał się niebezpiecznym dla rodziny tyranem i wielokrotnie bił i dotkliwie znieważał żonę i dwoje dzieci. W tym zakresie nie musi ona czekać na rok separacji, ale natychmiastowo może się z nim rozwieść od razu po 26 latach małżeństwa.

Tak więc jest jasne, że zazwyczaj należy jednak odczekać rok separacji.

Wniosek: Małżonkowie z reguły powinni dążyć do rozwodu za porozumieniem stron. Jak wynika z doświadczenia, jest to najszybszy i najtańszy sposób i najbardziej zbliżony do szybkiego rozwodu. Ważne jest, aby jeden z małżonków wyprowadził się jak najwcześniej lub przynajmniej praktykowana była gospodarcza separacja domowa i relacji intymnych. Jeżeli w trakcie trwania małżeństwa dojdzie do poważnych naruszeń prawa, w szczególności do wykorzystania seksualnego dzieci, jedno z małżonków powinno złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i niezwłocznie rozstać się ze sprawcą. Jest to bowiem kwestia ochrony bezbronnych dzieci.

Autor: 
Harald Büring, Ass. jur. (Juraforum-Redaktion) /Tłumaczenie: Maja Knychalska
Polub Plportal.pl:

Reklama