Nie tylko pobudza. Odkryto jeszcze jedną cenną właściwość kawy.

Reklama

wt., 10/09/2018 - 16:57 -- koscielniakk

Negatywne opinie o kawie to już przeszłość. Ostatnie badania wykazały, że pita w rozsądnych ilościach chroni przed chorobami kardiologicznymi i poprawia pracę serca. Zwolennicy kawy twierdzą również, że poprawia czujność i czas reakcji, jak również pomaga w logicznym rozumowaniu.

 

 

Ostatnio grupa brazylijskich i brytyjskich naukowców przeprowadziła badanie mające na celu wykazanie, czy i w jaki sposób kawa wpływa na wytrzymałość sportowców, gdyby wypijali ją tuż przed wysiłkiem fizycznym. W badaniu, którego opis znalazł się w największej medycznej bibliotece świata "The National Library of Medicine", wzięło udział 40 zawodowych kolarzy, z których niektórzy pili średnio jedną kawę dziennie, inni dwie, a jeszcze inni ponad trzy.

Wszyscy sportowcy zostali przebadani w trakcie treningu na ergometrze. W pierwszej fazie testu jedna grupa raz dziennie otrzymywała tabletki z kofeiną o mocy czterech filiżanek, druga placebo, a trzecia niczego nie otrzymywała. Efekt : rowerzyści będący pod wpływem kofeiny byli średnio o 3,3 % szybsi od tych, którzy nie otrzymywali kofeiny, a otrzymujący placebo o 2,2%.

Naukowcy ostrzegają jednak, że nie należy przeceniać działania kawy, bo zawarta w niej kofeina zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza oddech, jak również przyspiesza zużycie energii i spalanie tłuszczu.

- Kawa oddziałuje na korę nadnerczy i aktywuje hormon stresu, co jest efektem niepożądanym, wyjaśnia osobisty trener i profesor wychowania fizycznego Feliks Kleme.

 

​​

 

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

fitbook.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama